Jaką rolę w konstrukcji dachu pełnią wkręty ciesielskie?

Obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się grupą łączników związanych z dachami są ciesielskie wkręty konstrukcyjne. Coraz więcej konstrukcji drewnianych jest łączonych za pomocą tego typu wkrętów. Produkty te często wypierają popularne dotąd gwoździe ze względu na swoje zalety.

Jaką rolę w konstrukcji dachu pełnią wkręty ciesielskie?

Solidne połączenie więźby dachowej

Mówiąc o ciesielskich wkrętach konstrukcyjnych nie sposób nie wspomnieć o produktach WKCP oraz WKCS marki Klimas Wkręt-met, którym zaufało wielu fachowców. Te dwa najpopularniejsze typy wkrętów ciesielskich posiadają łeb płaski oraz stożkowy. Wkręty nie wymagają wcześniejszego nawiercania; wykonane są ze stali niskowęglowej ocynkowanej galwanicznie.

Podczas dobierania wkrętów ciesielskich należy uwzględnić kilka podstawowych parametrów:

 • miejsce zastosowania łączników;
 • rodzaj obciążenia;
 • rodzaj działających sił.

Siły, jakie najczęściej występują w połączeniach konstrukcji dachowej to:

 • przeciąganie łba przez materiał;
 • wyrywanie łącznika z konstrukcji spowodowane działaniem siły rozciągającej;
 • zerwanie połączenia spowodowane działaniem siły ścinającej.

Siły, jakie najczęściej występują w połączeniach konstrukcji dachowej, fot. Klimas Wkęt-met

Aby spełnić wymagania klientów, wkręty Klimas Wkręt-met poddawane są szczegółowym testom i badaniom, co pozwala mieć pewność, że każdy z nich charakteryzuje się najwyższą jakością. Zagwarantują one bezpieczne i trwałe połączenie więźby dachowej.

Istotne cechy nowoczesnych zamocowań ciesielskich

Wkręty ciesielskie zawdzięczają swoją popularność zaletom, spośród których wymienić należy przede wszystkim przenoszenie większych obciążeń, komfort i szybkość mocowania, umożliwianie dociągnięcia skręcanych elementów, zwiększanie sztywności mocowanych elementów i w końcu umożliwianie korekty w przypadku wadliwego montażu (możliwość wykręcenia i ponownego wkręcenia).

Wkręty ciesielskie WKCP i WKCS z oferty Klimas Wkręt-met

Dodatkowo wkręty marki Klimas Wkręt-met posiadają szereg unikatowych cech, które powodują, że połączenie jest pewne a montaż szybki.

 • Specjalna powłoka woskowa, która nanoszona jest na wkręty ciesielskie w procesie produkcji na wkręty ciesielskie powoduje, że opór wkręcania jest mniejszy, a montaż szybki i łatwy. Mniejsze tarcie podczas wkręcania ogranicza także zużycie energii, co jest szczególnie istotne w narzędziach zasilanych akumulatorem.
 • Specjalne ostrze, które znajduje się na początku gwintu ułatwia rozpoczęcie wkręcania oraz zapobiega pękaniu drewna. Karby tnące umiejscowione na gwincie przecinają włókna struktury drewna - dzięki temu praca z użyciem wkręta jest sprawna i bezproblemowa.
 • Duży moment skręcający daje możliwość wkręcania wkrętów bez nawiercania nawet w twardych gatunkach drewna.
 • Wkręt WKCP/WKCS posiada też frez rozwiercający, który sprawia, że podczas montażu otwór jest rozwiercany i poszerzany, co powoduje, że wkręcanie jest szybsze i wymaga mniejszej siły.
 • W przypadku wkrętów z łbem stożkowym wypustki nacinające znajdujące się pod łbem zapewniają pełne zagłębienie łba w elemencie mocowanym oraz zlicowanie łba z materiałem.

źródło i zdjęcia: Klimas Wkręt-met

Komentarze

18 Kwi 2024, 06:25

Komentarz dodany przez Maciej: Jaki stosuje wkrety do katowizby o przekroju 45x145mm

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT