Energooszczędne akcesoria dachowe

Co zrobić, gdy stale ogrzewamy dom, rachunki rosną, a domownikom nadal jest zimno? Problem może stanowić niewłaściwa izolacja poddasza, ale także samo pokrycie dachowe. Okazuje się, że wybór odpowiednich akcesoriów dachowych ma pozytywny wpływ na ilość zatrzymanego ciepła w domu.

Energooszczędne akcesoria dachowe

Najzimniejsze miesiące to dla domu prawdziwy test szczelności. Dopiero wtedy tak naprawdę okazuje się, czy wszystkie przegrody zostały właściwie zabezpieczone przed utratą ciepła. To szczególnie ważne przy wzrostach cen energii i węgla.

W budynkach jednorodzinnych aż 80% energii zużywanej zimą jest przeznaczane na ogrzanie wnętrz. Niestety, nie każda konstrukcja potrafi zatrzymać ciepło wewnątrz.

W domach starego typu, nieocieplonych czy źle zaizolowanych, zimą często odczuwamy chłód mimo stałego ogrzewania. Takie nieszczelności w izolacji cieplnej nazywane są mostkami termicznymi.

To miejsca, w których brakuje ciągłości ocieplenia. Najczęściej występują w okolicach ścian, okien, drzwi, a także fundamentów i piwnic czy kanałów wentylacyjnych. Natomiast najwięcej, bo aż 25-30% ciepła, wydostaje się przez dach i komin (kolejne 15%).

Uwzględnienie akcesoriów dachowych w projekcie

Już na etapie wyboru projektu warto brać pod uwagę kwestię ogrzewania. Ciepłem unoszącym się do góry łatwiej ogrzejemy dom piętrowy lub z poddaszem niż duży dom parterowy. Energia, przechodząc przez wszystkie poziomy budynku, wydostaje się na zewnątrz przez dach, dlatego podczas budowy warto zadbać o jego szczegóły.

- Projekt dachu powinien być jak najprostszy, aby zminimalizować starty ciepła. Im bardziej skomplikowany, tym więcej wyzwań związanych z budową, konserwacją i właściwą izolacją pokrycia. Efektywność tej przegrody zależy od trzech elementów: materiału izolacyjnego, rodzaju pokrycia dachowego oraz poziomu skomplikowania projektu. Do tego należy doliczyć detale i akcesoria dachowe, które wspomagają dach w walce z deszczem i śniegiem - mówi Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez.

Szczelność każdego zagięcia, wypustki czy okapu ma ogromne znaczenie. Warto skorzystać z akcesoriów dachowych, które pomogą zoptymalizować koszty ogrzewania oraz zniwelują ucieczkę ciepła przez pokrycie i komin.

Akcesoria poprawiające wentylację dachu

Pierwsza grupa dodatków ma na celu poprawę wentylacji dachu. Ważne jest, by wilgoć wyparowywała poza przegrodę dachu, niż w niej pozostawała. Pomaga w tym stosowanie foli paroprzepuszczalnych oraz membran wstępnego krycia.

Są one niezbędną warstwą powstrzymującą wodę z zewnątrz do przedostawania się do ocieplenia. Jednocześnie przepuszczają parę wodną z wnętrza domu poza budynek. Folie są odporne na rozdarcia i inne uszkodzenia mechaniczne.

Są stosowane z różnego rodzaju pokryciami, m.in. blachą trapezową, blachodachówką, panelami dachowymi, a także dachówkami ceramicznymi.

Kominki wentylacyjne, widoczne na dachu, również pomagają zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. Bardzo często posiadają one regulowany kąt nachylenia i dodatkowy kołnierz uszczelniający, co sprawia, że pasują, zarówno do dachów płaskich, jak i pochyłych.

Akcesoria uszczelniające

Ze względu na opady i zalegający śnieg, szczególną rolę spełniają akcesoria uszczelniające. Samowulkanizujące taśmy uszczelniające pomagają w zabezpieczeniu, takich miejsc jak obróbki dekarskie, anteny czy włazy dachowe.

Są to zazwyczaj taśmy aluminiowe z dodatkiem bitumicznym, który zapewnia doskonałą przyczepność do różnorodnych materiałów budowlanych.

Przy ich wyborze warto również zaopatrzyć się w uszczelniacze dekarskie o wysokiej przyczepności do papy, wszelkiego rodzaju dachówek, betonu, cegły, drewna i różnych tworzyw sztucznych.

Dla pokryć blaszanych można znaleźć specjalne systemy uszczelnień (produkt w ofercie firmy Blachotrapez), a wśród nich uszczelki i silikony skutecznie zapobiegające przedostawaniu się zanieczyszczeń, wody i śniegu pod dach. Stosuje się je przede wszystkim w miejscach styku obróbek dekarskich z kominem i ścianą, wokół wiatrownic i pasów nadrynnowych.

Jeśli mowa o szczelności dachu, wiele uwagi należy poświęcić także oknom dachowym. Najbardziej szczelne i bezpieczne okna na rynku składają się nawet z trzech energooszczędnych szyb, z przestrzeniami wypełnionymi gazem szlachetnym.

Podstawą - tak jak w przypadku całego dachu - jest właściwy montaż zgodny ze sztuką dekarską. W przeciwnym wypadku okno dachowe będzie kolejnym mostkiem termicznym i miejscem powstawania przecieków.

Energooszczędne budownictwo staje się w Polsce z roku na rok coraz popularniejsze. Architekci już na etapie projektów stosują wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym akcesoria dachowe, które pracują na efekt niskich rachunków i odczuwalnego komfortu.

Wbrew pozorom domy wybudowane w przeszłości również mogą stać się cieplejsze. W trakcie termomodernizacji warto pamiętać o zastosowaniu na dachach akcesoriów poprawiających wentylację oraz szczelność.

Źródło i zdjęcie: Blachotrapez

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT