Urządzenia do obróbki blachy na pokrycia dachowe

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do pokryć dachowych jest blacha. Dzięki swoim właściwościom jest ona bardzo popularna zarówno w domach jedno- jak i wielorodzinnych.

Urządzenia do obróbki blachy na pokrycia dachowe

Obróbka blachy na pokrycia dachowe 

Jest przy tym także bezpieczna, łatwo dostępna oraz stosunkowo tania. Blacha może być także z powodzeniem stosowana przy budowie wielkogabarytowych obiektów, takich jak magazyny czy biurowce. Świetnie sprawdzi się na pokryciach dachu stworzonych z papy dachowej. Aby poprawnie położyć dach potrzebne są do tego również odpowiednie urządzenia do obróbki blachy na pokrycia dachowe tj. gilotyny mechaniczne do blach, gilotyny ręczne do blach, wszelkie narzędzia dekarskie, zaginarki do blach, zaginarki hydrauliczne, a ponadto zaginarki ręczne segmentowe.

Narzędzia te powinien mieć każdy szanujący się dekarz. Dzięki specjalistycznym narzędziom dekarskim efekty pracy fachowców są szybsze, a ich wykonanie dokładniejsze przy ograniczaniu kosztów ponoszonych przez klienta. Niekiedy części prac nie da się wykonywać metodą chałupniczą.

Gilotyny do blachy

Urządzenie dekarskie umożliwiające wycinanie blachy bez zadziorów oraz zaginania krawędzi cięcia. Gilotyny do blachy pozwalają na wykonanie różnych form, dając także możliwość cięcia pod kątem. Występują modele zarówno ręczne jak i w pełni automatyczne, w których za sterowanie odpowiada zaprogramowany komputer. Gilotyny CNC to jednak dużych rozmiarów maszyny, których nie ma możliwości spotkać na placach budów. Przeznaczone są one do realizacji zadań produkcyjnych, a ich szybkość pracy, precyzyjność oraz funkcjonalność stawia je wysoko w rankingu niezbędnych maszyn przy produkcji pokryć dachowych.

Narzędzia dekarskie

Pod tym terminem kryją się cęgi, szczypce oraz nożyce dekarskie, zaginadła i kowadła, a także zszywacze dekarskie. Są to niewielkie, ale i nieodzowne przyrządy, których każdy szanowany się dekarz ma przy sobie pod dostatkiem. Służą one do formowania niewielkich fragmentów poszycia dachu na potrzeby konkretnego pokrycia. Ze względu na różnorodność dachów oraz rozwiązań na nich stosowanych często koniecznością jest dopasowanie niektórych elementów pokryć dachowych z materiałami do ich wykonania pozyskanymi z fabryki.

Zaginarki (giętarki) do blach
Jest to warsztatowa maszyna wzmacniania konstrukcyjnie w celu uzyskania większej sztywności w trakcie eksploatacji. Wyposażona jest w system regulacji umożliwiający uzyskanie zadanego kształtu gięcia przy różnych grubościach blach. Siła docisku belki ruchomej oraz promień gięcia są regulowane w zależności od rodzaju obrabianego materiału. Większość giętarek do blach jest doposażona w nóż rolkowy przeznaczony do cięcia blach płaskich.

Zaginarki hydrauliczne
Przeznaczone są do produkcji kształtowników giętych z blach lub taśm o grubości nawet 1,5 mm. Zaginarki hydrauliczne wyposażone są w silnik elektryczny oraz cylindry hydrauliczne dające ciśnienie 10 Mpa. Są to już stricte warsztatowe maszyny, których waga całkowita sięga niekiedy i 2 ton. Te największe są w stanie obrabiać nawet belki o długości ponad 6 metrów przy maksymalnym kącie zagięcia dochodzącym do 150 stopni.

opr.: Adam Gołębiowski
zdjęcia: artbud.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE