Które akcesoria i narzędzia dekarskie są faktycznie potrzebne?

Ułożenie pokrycia dachowego z blach płaskich bądź profilowanych, dachówek ceramicznych lub cementowych oraz gontów wymaga użycia szeregu elementów montażowych i uzupełniających, które zapewnią dostosowanie pokrycia do wymogów funkcjonalnych i estetycznych. Do wykonania tych robót potrzebne będą również odpowiednie narzędzia.

Które akcesoria i narzędzia dekarskie są faktycznie potrzebne?

Elementy do mocowania pokryć dachowych

Zależnie od rodzaju materiały pokryciowego stosowany jest różny sposób ich mocowania - ciężkie pokrycia z dachówek w zasadniczej części z reguły trzymają się pod własnym ciężarem, blachy z kolei mocowane są wkrętami bądź spinkami, a gonty bitumiczne wymagają przybicia gwoździami.

Oczywiście niektóre elementy dachu wymagają również specjalnego zamocowania, do czego wykorzystuje się odpowiednie wkręty, zszywki, gwoździe lub masy klejowe, silikony.

Popularne pokrycia z blachodachówek czy blach trapezowych przytwierdzane są do konstrukcji dachowej za pomocą tzw. wkrętów farmerskich z łbem sześciokątnym i podkładka z gumy EPDM.

Wkręcane są w zagłębienia profili pokrycia, a elastyczne zamocowanie przez podkładkę pozwala na ruchy termiczne i uszczelnienie złącza. Łby wkrętów farmerskich lakierowane są na kolor pokrycia, co sprawia, że są niemal niewidoczne na powierzchni dachu. Orientacyjnie zużywa się 8-12 wkrętów na 1 m2 pokrycia.

Wkręt samowiercący WFD
Wkręt samowiercący WFD
Wkręt samowiercący WFD do mocowania blach, blachodachówki oraz obróbek blacharskich do podłoża drewnianego lub na zakład, Fot. Klimas Wkręt-met

W przypadku pokryć z blachodachówki modułowej, dodatkowo wąskie płyty łączone są na zakładkach doczołowo, z użyciem blachowkrętów lub zszywek. Przy pokryciach z blach płaskich - zależnie od sposobu ich uformowania montażowego - do zamocowań stosuje się wkręty z łbem płaskim (np. w panelach na rąbek stojący) lub przybijane gwoździami tzw. żabki.

Dachówki cementowe jak i ceramiczne wymagają z reguły zamocowania jedynie w pasach brzegowych i narożnikach, a liczba zamocowanych elementów uzależniona będzie od nachylenia i szczelności podkonstrukcji dachowej (dach otwarty lub zamknięty) jak i modelu układanej dachówki (zakładkowa lub płaska). Rozmieszczenie zamocowań określa się na podstawie tabel, a elementem mocującym są klamry przybijane bądź spinki sprężyste.

Kominki wentylacyjne

Poddasza użytkowe wymagają ułożenia termoizolacji pod pokryciem dachowych co z kolei wymusza zapewnienie wentylacji podpołaciowej, umożliwiającej odprowadzenie wilgoci i osuszanie spodniej strony pokrycia.

Przy stosunkowo prostych konstrukcjach dachowych wystarczający przewiew zapewnią szczeliny wentylacyjne w okapie i kalenicy, ale w dachach łamanych czy z lukarnami, konieczne może być wstawienie elementów wentylacyjnych w połaci dachowej.

Połać dachu z widocznymi kominkami wentylacyjnymi.
Połać dachu z widocznymi kominkami wentylacyjnymi. Fot. Andrzej Papliński

Stosownie do rodzaju pokrycia role taką pełnią odpowiednio ukształtowane (pasujące do modelu blachodachówki) blaszane kominki wentylacyjne, a przy pokryciach z dachówek ceramicznych lub cementowych - specjalne dachówki wentylacyjne. Również w pokryciach bitumicznych montowane są takie elementy o dopasowanej kolorystyce do reszty pokrycia.

Z kolei funkcję ochronną kalenicowych czy okapowych szczelin wentylacyjnych przed wdmuchiwaniem większych zanieczyszczeń czy zagnieżdżeniem się ptaków pełnią taśmy grzebieniowe tzw. wróblówki lub perforowane folie.

Bariery przeciwśnieżne i ławy kominiarskie

Na dachach spadzistych w rejonach o dużym nasileniu opadów śniegu, wskazany jest montaż barierek śniegowych, które zabezpieczą przed zsuwaniem się dużych mas śnieżnych mogących uszkodzić np. orynnowanie jak i stworzyć zagrożenie dla przechodzących ludzi.

Bariery przeciwśniegowe na pokryciu z blachy na rąbek.
Bariery przeciwśniegowe na pokryciu z blachy na rąbek. Fot. Ruukki

Stosunkowo łatwo montowane są na pokryciach blaszanych, gdy wsporniki barierki przykręcane są poprzez blachę do konstrukcji dachowej. W ten sposób również montuje się je na pokryciach z gontów.

W przypadku pokryć ceramicznych lub cementowych do zamontowania barierek konieczne jest użycie specjalnie ukształtowanych dachówek, które utworzą oparcie dla wspornika przeciwśniegowego płotka lub belki.

W niemal identyczny sposób jak barierki śniegowe instalowane są tzw. ławy kominiarskie pozwalające na bezpieczne poruszanie się po stromych dachach. Na wspornikach dostosowanych do rodzaju pokrycia mocowane są ażurowe podesty w linii komin - wyłaz dachowy, a w razie potrzeby również drabinki bądź przystosowane do ich ustawienia zaczepy.

Ławy kominiarskie do blachodachówek i do blach na rąbek.
Ławy kominiarskie do blachodachówek i do blach na rąbek. Fot. Blachy Pruszyński

Przejścia przez połać dachu

Każde przejście przez powierzchnie pokrycia dachowego stanowi potencjalne miejsce sprzyjające wystąpieniu przecieków dlatego dobór akcesoriów i ich montaż powinien być szczególnie staranny.

Oprócz kominów wymagających wykonania wokół nich obróbek np. blacharskich, przez dach przeprowadzane są odpowietrzenia kanalizacji, wyloty kanałów wentylacyjnych, przejścia dla masztów antenowych. Tu również sposób przejścia przez dach zależeć będzie od rodzaju pokrycia jak i dostępnego asortymentu elementów uzupełniających dla konkretnych modeli dachówek czy blachodachówek.

Kołnierze uszczelniające z EPDM do zapewnienia szczelnego przejścia przez dach.
Kołnierze uszczelniające z EPDM do zapewnienia szczelnego przejścia przez dach. Fot. Blachy Pruszyński

W pokryciach dachówkowych optymalne funkcjonowanie zapewni montaż specjalnych dachówek kształtowych uzupełnionych dopasowanymi nasadkami uszczelniającymi i ochronnymi.

W przypadku pokryć blachodachówką czy blachą trapezową dostępne są nasadki z tworzywa z profilowaną podstawą (pasują do profili określonych modeli) mocowane na pokryciu po wycięciu koniecznego otworu.

Narzędzia dekarskie

Asortyment specjalistycznych narzędzi dekarskich obejmuje urządzenia do cięcia i gięcia blachy, mocowania podkonstrukcji i samego pokrycia jak i koniecznego transportu ciężkich elementów dachowych i klejenia pap. Oczywiście zestaw ten uzupełniają typowe narzędzia „powszechnego użytku” (np. młotki, obcęgi, piły, wiertarki, szlifierki kątowe itp.) jak i przeznaczone do wykonywania nietypowych robót.

Narzędzia do gięcia i cięcia blach

Maszyny umożliwiające cięcie i gięcie blachy wykorzystywane są nie tylko przy pracach z pokryciami blaszanymi - również i inne pokrycia wymagają wykonania obróbek np. pasów nadrynnowych, wiatrownic czy wokół komina. Przy przecinaniu i gięciu arkuszy z blachy używane są stacjonarne giętarki wyposażone także w nożyce krążkowe. Umożliwiają one odcięcie potrzebnego pasa blachy oraz jego ukształtowanie np. w formie okapnika pod różnymi kątami gięcia. W przypadku konieczności przecinania blach profilowanych jak i wycinania otworów o różnym kształcie wykorzystuje się tzw. niblery - elektryczne nożyce matrycowe.

Wkrętarka akumulatorowa WH18DBDL2 WP.
Wkrętarka akumulatorowa WH18DBDL2 WP. Fot. Hitachi Power Tools

Wkrętarki akumulatorowe

Ze względu na dużą i z reguły trudną do przemieszczania się powierzchnię dachu wygodne korzystanie z elektronarzędzi zapewniają urządzenia akumulatorowe, które z baterią Li-iron umożliwiają wydajną i dość długa pracę.

Najczęściej wykorzystywane są wkrętarki z uchwytem magnetycznym używane przy mocowaniu licznych wkrętów farmerskich.

Akumulatorowe zasilanie mają również gwoździarki i zszywacze, za pomocą których szybko montowana jest podkonstrukcja z łat i kontrłat oraz papy podkładowe lub gonty bitumiczne.

Ciężkie pokrycia dachowe z dachówek ceramicznych bądź cementowych trudno przetransportować na potrzebną wysokość bez wykorzystania urządzeń do transportu pionowego.

Winda dekarska

Wygodne „wniesienie” materiału na dach umożliwia popularna tzw. winda dekarska składająca się z lekkich, drabinowych prowadnic, po których przemieszcza się wózek z napędem linowym. Dzięki łamanej konstrukcji, transport odbywa się nie tylko w pionie przy krawędzi dachu, ale również po skosie równoległym do powierzchni połaci, co znacząco ułatwia rozładunek.

Wysokość podnoszenia sięga 12-16 m, a montaż takiej windy trwa kilka minut. Wózek umożliwia nie tylko transport dachówek, ale również np. paneli solarnych czy okien dachowych (po zamontowaniu odpowiednich stojaków) jak też pojemników z zaprawą czy lepikiem.

Palniki do podgrzania pokryć bitumicznych

Bitumiczne pokrycia dachowe z pap termozgrzewalnych wymagają użycia urządzeń podgrzewających - palników na gaz płynny butan-propan. Zależnie od wielkości krytej powierzchni i sposobu łączenia (zgrzewanie powierzchniowe czy krawędziowe) wykorzystuje się pojedyncze palniki lub zestawy z wieloma dyszami i stelażem ułatwiającym rozwijanie rolki.

Winda dekarska GEDA Zi-Co Lift z napędem linowym
Winda dekarska GEDA Zi-Co Lift z napędem linowym. Fot. GEDA (Dekarze.pl)

Pojedyncze dysze - zależnie od średnicy dyfuzora i ciśnienia gazu - uzyskują moc grzewczą nawet do kilkudziesięciu kilowatów, co pozwala na szybkie uzyskanie wymaganej temperatury topnienia spoiwa bitumicznego.

Podstawowym wyposażeniem palników są reduktory ciśnienia gazu, węże długości 5-10 m, oraz zawór z uchwytem sterujący przepływem gazu. Zależnie od potrzeb montowane są do niego bezpośrednio palniki z dyfuzorem (do prac wykończeniowych), lance z prowadzeniem lub specjalistyczne nasadki np. z rolką dociskową to klejenia zakładek.

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Klaudia Tomaszewska 

Zdjęcie otwierające: Andrzej Papliński

 

Komentarze

Dekarz, który wchodzi na dach jest "uzbrojony" potężnie. Nie obejdzie się na 100% bez wiertarki/wkrętarki, młotka i wszelkiego typu narzędzi, które pozwolą na obróbki blacharskie (tu mowa o blacharzach). Byłem kiedys z wizyta w firmie Blachy Pruszyński i miałem okazję oglądać ...

Gość Piotr

05 Paź 2020, 10:24

Od ekipy, która kilka lat temu montowała pokrycie na moim dachu, wiem, że podobno nie ma pokrycia, które byłoby dla dekarzy prostsze do montażu niż właśnie takie pokrycia z blachy. Nie wiem, bo sam nie mam technicznej wiedzy na ten temat, ale pamiętam, że dach był tym elementem, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT