Zabezpieczenia przeciwśniegowe – ochrona domu przed osuwającym się śniegiem

Opady śniegu często przynoszą niespodzianki nie tylko drogowcom. Właściciele domów jednorodzinnych muszą samodzielnie zająć się odśnieżaniem dachu. Mimo to, aby minimalizować te trudności, warto zainstalować odpowiednie zabezpieczenia już podczas montażu dachu. Zastosowanie efektywnych barier przeciwśnieżnych i śniegołapów może znacznie ułatwić życie, zabezpieczając mieszkańców i ich dobytek przed niekontrolowanym zsuwaniem się śniegu.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe – ochrona domu przed osuwającym się śniegiem

Zabezpieczenia przeciwśniegowe – czy warto?

Na bezpieczeństwo dachowe składa się wiele różnych czynników. Podstawa to oczywiście zapewnienie swobodnego dostępu do kominów oraz umożliwienie bezpiecznego poruszania się po dachu w czasie przeglądów okresowych.

Do tego służy tzw. komunikacja dachowa, czyli akcesoria w postaci drabin, stopni czy ław kominiarskich. To jednak nie koniec, bowiem zimą dochodzi do tego zestawu kolejny ważny element – zabezpieczenia przeciwśniegowe.

Mokre i ciężkie masy śniegu, które w czasie odwilży mają tendencję do obsuwania się i gwałtownego spadania ze skośnych połaci dachowych, stanowią zagrożenie przede wszystkim dla ludzi (i zwierząt) przechodzących obok domu.

Jednak ucierpieć mogą także zaparkowane pod linią dachu samochody, otaczające dom rośliny, architektura ogrodowa, a nawet elementy konstrukcyjne samego budynku: dachówki, system rynnowy, elewacja czy gres na tarasie.

Ze zmarzniętym śniegiem nie ma żartów – malownicza „czapa” potrafi ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów na każdy metr kwadratowy jej powierzchni!

Przepisy budowlane nie obligują inwestorów do montowania śniegołapów, płotków przeciwśniegowych czy innych zabezpieczeń przed śniegiem na dachu. Jednak zdrowy rozsądek i troska o własne bezpieczeństwo podpowiadają, że warto zawczasu zadbać o te elementy.

Jak działają śniegołap, płotek i bariera?

Rolą zabezpieczeń przeciwśniegowych montowanych na dachach jest ochrona przed osuwaniem się śniegu oraz rozbijanie pokrywy śnieżnej na mniejsze partie, które ważą mniej i nawet przy upadku z wysokości nie wyrządzą znacznej szkody.

W tym celu na całej długości dachu montuje się bariery (płotki) przeciwśniegowe (mające formę rurek lub poziomych drabinek).

W zależności od rodzaju pokrycia dachowego należy właściwie dobrać odpowiednie zestawy mocowań – inne w przypadku blach na rąbek stojący, blachodachówek oraz dachówek ceramicznych. Ma to duże znaczenie zarówno dla prawidłowego funkcjonowania samych zabezpieczeń, jak i dla pokrycia dachowego.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe w postaci barier zatrzymujących osuwiska montujemy na dachu w miejscach o największej wytrzymałości. W budynkach o niewielkiej powierzchni zabezpieczenia montowane są na wysokości murłaty, dzięki czemu ciężar nagromadzonych mas śnieżnych zostanie przeniesiony na ściany konstrukcyjne.

W przypadku znacznej długości, a co za tym idzie powierzchni dachu, zaleca się uzupełnienie barier przeciwśniegowych o kolejną linię zabezpieczeń umieszczoną na wysokości łaty pośredniej, która podparta słupami na stropie poradzi sobie z czasowo zwiększonym ciężarem połaci.

Wśród powszechnie stosowanych zabezpieczeń znajdziemy także tzw. śniegołapy – rozbijaki śniegu, których zadaniem jest dzielić zsuwającą się pokrywę śnieżną na mniejsze części i ograniczyć prędkość ich zsuwania. Dzięki temu możemy zminimalizować ryzyko wyrządzenia znacznych szkód.

Bariery przeciwśniegowe dla systemów dachowych Ruukki.

Śniegołapy i bariery przeciwśniegowe Ruukki

Aby zapewnić skuteczną i estetyczną ochronę przed śniegiem, do pokryć dachowych Ruukki proponujemy rozwiązania łączące bezpieczeństwo z najlepszym skandynawskim designem. W ofercie znajdziesz:

Wszystkie elementy systemu Ruukki służące do zabezpieczenia dachu przed śniegiem są dostępne w szerokiej palecie kolorów obejmującej odcienie szarości (antracytowy, grafitowy, szary), brązów (czekoladowobrązowy, ciemnobrązowy, ceglasty, wiśniowy) oraz czerń. Pozwala to na ich dopasowanie do koloru pokrycia dachowego.

Źródło i zdjęcie: Ruukki Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT