Oryginalna konstrukcja dachu nowej inwestycji Politechniki Rzeszowskiej

Najnowsza inwestycja Politechniki Rzeszowskiej, która ma zostać oddana do użytku 15 września br., wzbudza duże zainteresowanie. Jest ono powodowane nietypową konstrukcją dachu obiektu.

Oryginalna konstrukcja dachu nowej inwestycji Politechniki Rzeszowskiej

Wizualizacje, które prezentowano przed rozpoczęciem inwestycji wzbudzały dużą ciekawość, a to za sprawą oryginalnej konstrukcji dachu nowej inwestycji Politechniki Rzeszowskiej. Nietypowy kształt dachu miał sprawić, że cały obiekt będzie się wyróżniał ciekawą i nowoczesną architekturą.

Więźba dachowa została skonstruowana w taki sposób, aby przypominała kształt spływającej kropli wody. W pierwotnej wersji projektu zakładano, że poszycie dachu zostanie wykonane z blachy, która odbija promienie słoneczne niczym lustro.

Jednak w czasie realizacji inwestycji, projektant obiektu zmienił zdanie i postanowił zastosować inny rodzaj pokrycia dachowego. Wybrano mniej błyszczącą blachę, która mimo to posiada bardzo dobre parametry techniczne.

Wojciech Chwała, przedstawiciel inwestora, nadmienia, że pokrycie dachowe wykonano z blachy, która jest jedną z najdroższych na rynku. Jednak w chwili obecnej, oryginalna konstrukcja dachu nowej inwestycji Politechniki Rzeszowskiej nie wygląda jeszcze idealnie, ponieważ arkusze blachy powinny dopasować się dopiero po pewnym czasie, pod wpływem wysokiej temperatury.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest podgrzewany system rynnowy. Dzięki niemu, w czasie zimy rynny będą cały czas udrożnione. Natomiast innym ciekawym zamysłem architektonicznym są okrągłe świetliki dachowe, które umieszczone są w dachu nad pomieszczeniami bibliotecznymi. Zapewnią one odpowiednią ilość światła w czytelniach biblioteki.

Budowa Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego Politechniki Rzeszowskiej rozpoczęła się w grudniu 2009 r. Wykonawcą inwestycji jest firma Skanska. Wartość projektu wynosi ponad 80 mln zł. Na 16,5 tys. m2 znajdować się będzie biblioteka, rektorat, pomieszczenia administracyjne, laboratoria oraz sale dydaktyczne.

źródło: rzeszow.gazeta.pl
zdjęcie: funduszeeuropejskie.gov.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT