Drewniana kopuła japońskiego muzeum

Wykonanie wytrzymałego połączenia wszystkich elementów więźby dachowej wymaga od ekipy ciesielskiej dużej staranności. Do problemu trwałości tego typu konstrukcji w niestandardowy sposób podeszli japońscy architekci. Zaprojektowali oni drewnianą kopułę muzeum, której elementy nie są łączone żadnymi gwoździami, śrubami ani klejem.

Drewniana kopuła japońskiego muzeum

Japońskie muzeum - Open-Air Museum powstało w mieście Hakone. Zostało ono zaprojektowane przez pracownię Tezuka Architects. Eliptyczne fundamenty przykryto nietypową konstrukcją w kształcie kopuły. Jej elementy wykonano z bali kwadratowych, które zostały połączone za pomocą odpowiednich nacięć.

Ciekawostką może być fakt, że konstrukcja ta nie została przykryta żadnym pokryciem dachowym. Do wykonania kopuły japońskiego muzeum zużyto ok. 320 m3 drewna. W budynku będą prezentowane prace japońskiego artysty Toshiko Horiuchi Macadama, który w swej twórczości posługuje się głównie siatką. Ażurowa konstrukcja muzeum ma zatem związek z twórczością artysty. Przeplatające się kwadratowe bale mają symbolizować siatkę, którą posługuje się Macadama.

źródła: sztuka-architektury.pl, tezuka-arch.com
zdjęcie: tezuka-arch.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT