Nietypowy dach japońskiego domu

Przyzwyczailiśmy się, że duża część niezwykłych projektów inżynieryjnych pochodzi z Japonii. Jednym z przykładów jest pewien dom mieszkalny, który został wybudowany w Tokio. Elementem wyróżniającym ten obiekt są jego wymiary oraz niezwykły dach, który niemalże w całości przykrywa budynek.

Nietypowy dach japońskiego domu

Duże japońskie miasta mają trudności z wygospodarowaniem wolnej przestrzeni pod zabudowę. To powoduje wzrost cen tych działek, które nie zostały jeszcze zabudowane. Problem ten dotyczy m.in. budownictwa mieszkaniowego. Dla części japońskich rodzin budowa własnego domu jest nieosiągalnym celem - ze względu na brak odpowiednio dużych działek oraz na ich ceny.

Problem ten postanowili rozwiązać japońscy architekci z pracowni ON Design Partners. Zaprojektowali oni budynek, który w całości - można stwierdzić - jest nietypowym dachem. Został on wybudowany na niewielkiej, wąskiej działce w japońskiej stolicy - Tokio. Sytuację tej lokalizacji dodatkowo skomplikowało ukształtowanie terenu, który jest niezwykle stromy.

Z architektonicznego punktu widzenia budynek ten jest wyjątkowo niesymetryczny. Ma on 16 metrów długości i zaledwie 4,5 metra szerokości. Najbardziej charakterystycznym elementem jest nietypowy dach japońskiego domu. Przykrywa on niemalże cały budynek, sprawiając wrażenie, że obiekt składa się tylko z dachu. W konstrukcji tej umieszczono kilka okien połaciowych i pokryto ją szarymi gontami bitumicznymi.

Dodatkową rzeczą, która wyróżnia nietypowy dach japońskiego domu są dziury, przez które przechodzą drzewa. Architekci bowiem nie chcieli wycinać drzew, które znajdowały się na działce. Postanowili oni zatem umiejętnie wkomponować je w konstrukcję dachową. Mimo nietypowych kształtów, obiekt ten składa się z trzech kondygnacji, z których dwie znajdują się na poddaszu, zaś powierzchnia użytkowa budynku wynosi niespełna 85 m2.

źródła: ondesign.co.jp, designboom.com
zdjęcie: Koichi Torimura, designboom.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT