Ćwierćwiecze rekina na dachu

Na początku sierpnia 2011 r. słynna instalacja artystyczna, którą jest rekin na dachu, obchodziła swoje 25-lecie istnienia. Nietypową ozdobę dachową zamontowano w 1986 r. na dachu domu w angielskim Headington. Wykonał ją John Buckley - brytyjski rzeźbiarz.

Ćwierćwiecze rekina na dachu

Instalację artystyczną, którą jest rekin na dachu, zamontowano 9 sierpnia 1986 r. na połaci domu Billa Heine - lokalnego prezentera radiowego. Nietypowa ozdoba dachowa, której inicjatorem był Heine, pojawiła się na jego domu w 41 rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki oraz nieco ponad 3 miesiące po katastrofie jądrowej w Czarnobylu.

Prezenter radiowy, pytany o motywy zainstalowania rekina na dachu, udzielił zaskakującej odpowiedzi. Stwierdził, że rzeźba ma zwracać uwagę na problem wykorzystania energii atomowej.

Nietypowa ozdoba dachowa szybko zyskała rozgłos. Nie był on jednak powodowany problemem wykorzystania energii atomowej, lecz wynikiem kontrowersji, jakie budziła rzeźba. Lokalne władze nakazały demontaż instalacji artystycznej, tłumacząc swoją decyzję tym, że rzeźba rekina nie jest materiałem budowlanym, a ustawiona na dachu stwarza zagrożenie katastrofą budowlaną.

Bill Heine wielokrotnie odwoływał się od tej decyzji. Kolejne szczeble administracji państwowej na przemian nakazywały demontaż ozdoby dachowej lub wydawały pozwolenie legalizacyjne. Wraz z kolejnymi decyzjami administracyjnymi, rekin na dachu stał się znany na całym świecie, zaś jego twórca - John Buckley, brytyjski rzeźbiarz, zyskał sławę.

9 sierpnia 2011 r. minęło 25 lat od momentu pojawienia się rzeźby na połaci domu Billa Heine. Z tej okazji zorganizowano piknik uliczny.

źródło i zdjęcie: headington.org.uk/shark/

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT