Nowa inwestycja Politechniki Rzeszowskiej oddana do użytku

We wrześniu 2011 r. Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne Politechniki Rzeszowskiej zostało oddane do użytku. Za sprawą nowoczesnej architektury, kompleks ten wzbudza duże zainteresowanie. Szczególną uwagę przykuwa nieregularny dach, którego kopuła przypomina kroplę wody.

Nowa inwestycja Politechniki Rzeszowskiej oddana do użytku

19 września br. przedstawiciele firmy Skanska, która była wykonawcą nowej inwestycji Politechniki Rzeszowskiej, poinformowali o przekazaniu do użytku Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego. Budowa nowoczesnego kompleksu rozpoczęła się w grudniu 2009 r. Wartość robót budowlanych wyniosła 50 mln zł netto. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Wizytówką  nowej inwestycji Politechniki Rzeszowskiej jest charakterystyczny dach. Jak przyznają przedstawiciele firmy Skanska, jego realizacja była dużym wyzwaniem, zarówno konstrukcyjnym jak i logistycznym. Prawidłowy montaż konstrukcji dachu wymagał podparcia dźwigarów nośnych na różnych wysokościach. Transport drewnianych dźwigarów, które sprowadzono z Torunia, wymagał specjalnego zezwolenia - ze względu na ponadnormatywną długość składu samochodowego.

Dach nowej inwestycji Politechniki Rzeszowskiej wykonano z długich arkuszy blachy tytanowo-cynkowej, które dopasowano do krzywizn konstrukcyjnych połaci. Arkusze połączono ze sobą klasyczną techniką dekarską na tzw. rąbek stojący. Ciekawym rozwiązaniem jest podgrzewany system rynnowy, dzięki któremu w zimie rynny będą cały czas udrożnione.

źródło i zdjęcie: Skanska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT