Niezwykły dach austriackiego kościoła

W Hainburgu nad Dunajem, w kraju związkowym Dolna Austria wybudowano kościół, którego wyróżnia futurystyczna architektura. Na szczególną uwagę zasługuje dach obiektu, który został wykonany na specjalne zamówienie w stoczni.

Niezwykły dach austriackiego kościoła

Projekt niezwykłego dachu austriackiego kościoła powstał w wiedeńskim biurze architektonicznym Coop Himmelb(l)au. Roboty budowlane trwały niecały rok. Rozpoczęły się w sierpniu 2010 r., zaś obiekt ukończono w kwietniu 2011 r. Skomplikowana krzywizna konstrukcji wymagała zastosowania specjalnej technologii obróbki metalu, która jest zbliżona do tej, jaką stosuje się w przemyśle stoczniowym.

W dachu obiektu, który ma kształt spirali, zamontowano trzy duże świetliki. W zamyśle architektów mają one symbolizować Trójcę Świętą, zaś wpadające przez nie światło ma stworzyć atmosferę skupienia i mistycyzmu.

Konstrukcja niezwykłego dachu austriackiego kościoła waży 23 tony i opiera się na czterech stalowych kolumnach i betonowych ścianach stali modlitewnej. Składa się ona z kratownicy, ramy oraz stalowej powłoki. Cztery elementy poszycia, które wykonano ze stali o grubości 8 mm, wyprodukowano w Hainburgu i zespawano ze sobą na placu budowy.

źródła: archdaily.com, coop-himmelblau.at
zdjęcia: Duccio Malagamba, coop-himmelblau.at

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT