Konstrukcja dachowa ze skrzydeł Boeinga

Zapierające dech w piersiach piękne plaże oraz bardzo okazałe domy nie są niczym nadzwyczajnym w Malibu. Jednak chcąc się wyróżnić, wielu mieszkańców tego kalifornijskiego miasta decyduje się na realizację niezwykłych projektów architektonicznych. Jednym z nich jest dom, którego dach został wykonany ze skrzydeł Boeinga.

Konstrukcja dachowa ze skrzydeł Boeinga

Nietypowa konstrukcja dachowa powstała ze skrzydeł Boeinga 747-200. Wiele egzemplarzy tego modelu, który wszedł do służby w latach 70-tych ubiegłego wieku, zostało już wycofanych z użytku. Duża część z nich od lat zalega na złomowiskach zlokalizowanych na pustyniach kalifornijskich, stanowiąc tym samym kłopot dla lokalnych władz.

Problem ten dostrzegli amerykańscy architekci z pracowni Studio of Environmental Architecture, którzy specjalizują się w projektowaniu budynków ekologicznych. Zużyte elementy jednego z Boeingów 747-200 posłużyły im do budowy nietypowego domu, którego konstrukcja dachowa została wykonana ze skrzydeł.

Posadowienie skrzydeł na bryle budynku wymagało specjalnego wyprofilowania ścian, aby odpowiadały one krzywiźnie skrzydeł. Do budowy dachu wykorzystano również elementy długiego kadłuba samolotu, zaś okna z kokpitu pełnią funkcję świetlików dachowych.

Ciekawostką może być fakt, że budowa konstrukcji dachowej ze skrzydeł Boeinga wymagała zgłoszenia do FAA - Federalnej Administracji Lotnictwa USA. Obawiano się bowiem, że piloci przelatujący nad tym budynkiem mogliby pomyśleć, że wydarzyła się katastrofa lotnicza.

Przewiezienie nietypowych materiałów budowlanych ze złomowiska na plac budowy wymagało zaplanowania specjalnego transportu drogowego. Część elementów samolotu przetransportowano również przy użyciu śmigłowca.

źródło i zdjęcia: studioea.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT