Futurystyczny dach Busan Cinema Center w Korei Południowej

W dniu 29 września 2011 r. miało miejsce otwarcie nowoczesnego centrum rozrywki - Busan Cinema Center, które powstało w Korei Południowej. Kompleks zaprojektowała słynna austriacka pracownia Coop Himmelb(l)au. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów obiektu jest futurystyczny dach.

Futurystyczny dach Busan Cinema Center w Korei Południowej

Kiedy konkurs na zaprojektowanie Busan Cinema Center w Korei Południowej wygrała firma Coop Himmelb(l)au, jasnym stało się, że południowokoreański obiekt wyróżni się futurystyczną architekturą. Austriacka pracownia specjalizuje się bowiem w tworzeniu bardzo innowacyjnych konceptów architektonicznych. Ma ona na swoim koncie m.in. projekt austriackiego kościoła, którego nietypowy dach został wykonany na specjalne zamówienie w stoczni.

Budowa kompleksu Busan Cinema Center rozpoczęła się w 2005 r., zaś roboty budowlane trwały do 2011 r. Najbardziej wyróżniającym się elementem konstrukcyjnym obiektu jest dach. Na suficie poszycia, które ma kształt fali, umieszczono oświetlenie diodowe LED składające się z 42,6 tys. punktów świetlnych. W zależności od rodzaju imprezy, która odbywa się w kompleksie, kolorystyka sufitu może przybierać różne formy.

Futurystyczny dach Busan Cinema Center w Korei Południowej, oprócz kształtu, wyróżnia się innowacyjną metodą posadowienia. Jedna część dachu opiera się na potężnej kolumnie, która została zakotwiczona głęboko w ziemię, zaś druga część dachu "wisi w powietrzu". Jak podają autorzy projektu, tego typu konstrukcja jest największą na świecie. Dach obiektu, który ma długość 160 metrów i szerokość 60 metrów, jest ok. 1,5 razy większy niż pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej.

źródła: biff.kr, fareastgizmos.com
zdjęcia: coop-himmelblau.at

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT