Innowacyjne dachówki zmieniające kolor

Studenci jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych świata - Massachusetts Institute of Technology stworzyli niezwykle innowacyjną dachówkę. W zależności od wzrostu lub spadku temperatury potrafi ona zmieniać kolor, odbijając tym samym nadmierne promieniowanie słoneczne lub akumulując ciepło, które potem może wspomagać podstawowy system grzewczy budynku.

Innowacyjne dachówki zmieniające kolor

W Stanach Zjednoczonych, wśród ekspertów branży dachowej oraz specjalistów sektora energetycznego trwa spór na temat zasadności malowania dachów budynków na kolor biały. Jedna strona sporu, wśród której znajduje się Sekretarz Energii USA - Steven Chu,  twierdzi, że tego typu kolorystyka odbijając nadmierne promieniowanie słoneczne, przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii. Natomiast druga strona sporu twierdzi, że białe pokrycia nie akumulują ciepła w zimie, co skutkuje zwiększeniem kosztów ogrzewania budynków.

Faktem jest, że nadmierne nagrzewanie się budynków, których połać dachu została pokryta materiałami budowlanymi o ciemnej kolorystyce, ujawnia się w ciepłych miesiącach letnich. Rozwiązaniem tego problemu zajęli się studenci MIT, którzy stworzyli innowacyjne dachówki zmieniające kolor.

W ciepłych miesiącach zmieniają się one na kolor biały, chroniąc tym samym połać dachu przed nadmiernym nagrzewaniem się, natomiast w chłodnych porach roku zmieniają się one na kolor czarny, akumulując tym samym ciepło, które następnie może zostać wykorzystywane do wspomagania systemu grzewczego budynku.

Początkowo prototyp innowacyjnych dachówek zmieniających kolor wykonany był z dwóch rodzajów specjalnych płynów, które różniły się gęstością. W zależności od wzrostu lub spadku temperatury płyny o zróżnicowanej gęstości wypierały się wzajemnie, tworząc na przemian jasną lub ciemną kolorystykę dachówki. Okazało się jednak, że tego typu system jest zbyt skomplikowany, aby można było go wykorzystać w masowej produkcji. Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem specjalnych polimerów, których zastosowanie w innowacyjnych dachówkach będzie miało uzasadnienie ekonomiczne.

źródło i zdjęcie: mit.edu

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT