Australijscy naukowcy promują białe dachy

Białe dachy przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych - doszli do wniosku australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne. Uczeni radzą więc właścicielom oraz zarządcom nieruchomości malowanie dachów na kolor biały. Taka barwa, oprócz korzyści ekologicznych, pozwala również zredukować koszty utrzymania budynków.

Australijscy naukowcy promują białe dachy

Badania australijskich naukowców na temat białych dachów przeprowadzono na pięciu testowych budynkach zlokalizowanych na terenie kampusu uniwersyteckiego. Połacie części z nich miały kolor biały, zaś dachy pozostałych budynków utrzymane były w ciemniejszej kolorystyce.

Po przeprowadzeniu eksperymentów okazało się, że białe dachy w upalne dni umożliwiają redukcję temperatury wnętrz obiektów o trzy procent. Pozwala to odciążyć systemy klimatyzacyjne, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię i tym samym pozytywnie wpływa na redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Inicjatorem badań na temat białych dachów był dr Dominique Hes, starszy wykładowca na Uniwersytecie w Melbourne. Uczony, który w swojej codziennej pracy badawczej podejmuje problematykę budownictwa zrównoważonego, podkreśla, że nowoczesne farby pozwalają efektywnie odbijać promieniowanie cieplne od powierzchni dachów. Zespół pod kierownictwem naukowca uznał więc, że promowanie tego typu kolorystyki pokryć dachowych przyniesie wiele korzyści - zarówno ekologicznych jak i ekonomicznych.

"Białe farby odblaskowe, które można stosować na rozległych dachach komercyjnych obiektów, zmniejszą zużycie energii potrzebnej do zasilania systemów klimatyzacyjnych. W Melbourne, powierzchnia handlowa obiektów komercyjnych wynosi ok. 3,5 mln m2. Jeśli dachy tych budynków zostałyby pomalowane na kolor biały, miastu udałoby się zredukować emisję CO2 o ok. 1,5 mln kg w skali roku" - powiedział Hes.

źródło: newsroom.melbourne.edu
zdjęcie: sxc.hu

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT