Kraje nowo uprzemysłowione, do których zaliczana jest Republika Południowej Afryki, należą do największych na świecie emitentów gazów cieplarnianych. Chcąc choćby trochę zmienić ten trend, organizacja Greenpeace postanowiła przygotować niezwykle ciekawą kampanię informacyjną na temat białych dachów, która była skierowana do mieszkańców Johannesburga.
Ciemne dachy, jak np. te wykonane z czarnych gontów bitumicznych, w okresie letnim bardzo mocno się nagrzewają. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na energię, która wykorzystywana jest do zasilania m.in. systemów klimatyzacji. Ponadto gorące połacie dachu znacząco podnoszą temperaturę otoczenia. Skutkami tego są m.in. topniejące lodowce.
Kurczące się pokrywy lodowe przyczyniają się natomiast do wymierania bardzo unikatowych gatunków zwierząt takich jak lis polarny, zając polarny oraz niedźwiedź polarny. Problem ten postanowiła wykorzystać organizacja Greenpeace do promowania białych dachów.
Wizerunki wymienionych zwierząt zostały wymalowane na dachach budynków usytuowanych w biednych dzielnicach Johannesburga, które charakteryzują się zwartą zabudową umożliwiającą realizację tego typu projektu. Wybór takiej lokalizacji ma także uzmysłowić biednym mieszkańcom tego miasta skutki globalnego ocieplenia.
Realizując tę kampanię, aktywiści organizacji Greenpeace przytaczali dane, według których nowoczesne białe farby potrafią odbić nawet 90% promieni słonecznych. Jasne pokrycia dachowe w znaczący więc sposób mogą przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
źródła: blogilvy.co.za, adsoftheworld.com
zdjęcia: blogilvy.co.za
Komentarze