Właściwa izolacja termiczna połaci budynku to oszczędność energii

Przystępując do budowy własnego domu, należy szczególnie zadbać o odpowiednią termoizolację dachu. Połać budynku jest tym elementem konstrukcyjnym, przez który potrafi uciec aż do 25% ciepła. Warto zatem wiedzieć, jakich materiałów budowlanych należy użyć, aby zminimalizować straty energii.

Właściwa izolacja termiczna połaci budynku to oszczędność energii

Właściwa izolacja termiczna połaci budynku pozwoli ograniczyć straty ciepła. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów termoizolacyjnych jest tutaj wełna mineralna lub szklana. Następnie, by przeciwwilgociowo zabezpieczyć ocieplenie konieczne jest użycie membrany. Kolejny krok to dobór materiału pokryciowego - takiego, którego właściwości będą ograniczać straty ciepła.

"Tutaj bez wątpienia można polecić dachówki ceramiczne i betonowe, które są skutecznym izolatorem ciepła. Dachówki są cięższe od innych pokryć dachowych, np. blachodachówki, i dzięki temu charakteryzują się korzystniejszymi parametrami termoizolacyjnymi" - tłumaczy Łukasz Budzyński, zdobywca 2 miejsca w II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Dobór materiałów i termoizolacja połaci budynku, różni się w zależności od tego, czy poddasze będzie przestrzenią użytkową czy wyłącznie strychem. Jeśli poddasze będzie nieużytkową częścią budynku, to nie ma potrzeby ocieplania połaci dachowej - wystarczy ocieplić strop. Natomiast, kiedy planujemy pomieszczenia mieszkalne na kondygnacji pod dachem, wówczas w celu uzyskania korzystnych parametrów cieplnych, najlepiej zastosować termoizolację dwuwarstwową. Aby termoizolacja spełniała swoje funkcje musi być zabezpieczona przed działaniem wilgoci.

"Od wewnątrz poddasze należy zabezpieczyć folią paroizolacyjną, a od zewnątrz specjalną paroprzepuszczalną membraną dachową. Folie i membrany to materiały, które chronią konstrukcję dachu i warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem, np. w przypadku uszkodzenia pokrycia. Stanowią też ochronę przed wilgocią, która powstaje wskutek skraplania pary wodnej z wnętrza domu. Aby zwiększyć oszczędność energii, warto zamontować membranę z refleksyjną powłoką, która odbija promieniowanie słoneczne. W zimie taka membrana potrafi obniżyć przenikanie ciepła przez dach aż do 30%, w lecie zaś zmniejszyć wnikanie ciepła" - dodaje Budzyński.

Warto pamiętać, że właściwa izolacja termiczna połaci budynku zabezpiecza nie tylko przed stratami ciepła, ale również zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się poddasza w okresie letnim. W tym kontekście należy dodać, że dachówki ceramiczne i betonowe znacznie wolniej nagrzewają się niż blachodachówka oraz wolniej oddają ciepło. Jeśli zatem nie chcemy być w zimie narażeni na wysokie rachunki za ogrzewanie, a w lecie na wysokie temperatury w domu, zastanówmy się już na etapie projektu, jaki ma być nasz dach. Pamiętajmy, że dach to inwestycja na lata i skutki naszych decyzji będą długofalowe.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Monier.

źródło i zdjęcie: Monier

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT