Państwo dopłaci do budowy domu energooszczędnego

Od 2013 r. budując energooszczędny dom będzie można dostać 40 tys. dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt dopłat będzie obowiązywał w latach 2013 - 2018. Na dofinansowanie do kredytu hipotecznego będą mogły liczyć osoby, które wybudują energooszczędny dom jednorodzinny, albo kupią dom lub mieszkanie od dewelopera w budynku, który oszczędza energię.

Państwo dopłaci do budowy domu energooszczędnego

Wysokość dopłaty do kredytu na budowę domu energooszczędnego będzie zależeć od wskaźnika zapotrzebowania na energię do ogrzewania. W przypadku domu może wynieść 20 lub 40 tys. zł brutto, natomiast w przypadku mieszkania - 10 lub 15 tys. zł brutto.

Czy energooszczędność się opłaca?

To pytanie już dziś zadaje sobie każdy potencjalny klient kupujący dom czy mieszkanie. Zwłaszcza, że różnica pomiędzy domem budowanym w technologii energooszczędnej, a zwykłym wynosić może ponad 40 proc. kosztów. Wszystko to zależy od materiałów i rozwiązań, jakich się użyje podczas budowy. My zadecydowaliśmy, by zainwestować w ekologiczne rozwiązania. Efekty są dla nas odczuwalne już dzisiaj. Ocieplenie domu wełną mineralną obniżyło koszty ogrzewania o kilkanaście procent, mówi Elżbieta Ferenc właścicielka domu w podwarszawskiej miejscowości.

Aby dobrze wybudować dom energooszczędny, trzeba zainwestować w odpowiednią termoizolację. Często do izolacji używana jest wełna mineralna, która posiada bardzo dobre parametry izolacyjne. Używać jej można zarówno do ocieplania ścian jak i dachu. Z punktu widzenia energooszczędności domu, niezwykle ważna jest również wielkość okien i ich usytuowanie względem stron świata. W ten sposób możemy uniknąć niepotrzebnych strat energii, a także wykorzystać energię słoneczną.

Inwestycje budowlane w Polsce

Sytuacja w branży budowlanej nie jest łatwa i jak przewidują analitycy, lepiej nie będzie. Trwający ciągle kryzys światowy mocno odbija się na wszystkich państwach Unii Europejskiej. Polska dotychczas została w małym stopniu doświadczona sytuacją na światowych rynkach, jednak powoli szykuje się na trudne chwile. Wskaźnik wykorzystania środków unijnych na finansowanie inwestycji drogowych jest czynnikiem mającym największy wpływ na rozwój polskiego rynku budowlanego. Obecnie 38 proc. z funduszy unijnych przewidzianych dla Polski wydaje się na inwestycje drogowe. Wiemy już, że nowa perspektywa budżetowa na lata 2014 - 2020 przewiduje alokację tych środków na projekty związane z gospodarką niskoemisyjna, energią odnawialną i termoizolacją budynków, mówi Anna Deneke - Marketing Communications Manager Poland & Baltics z firmy Knauf Insulation.

Wymogi jakie stawia Unia Europejska względem energetyczności budynków mogą być właśnie tym obszarem, który napędzi polski sektor budowlany. Od 2009 r. zgodnie z dyrektywą parlamentu europejskiego każdy dom i mieszkanie powinny posiadać certyfikat energetyczny. W praktyce wygląda to jednak różnie. Dodatkowo, polski ustawodawca nie śpieszy się z wprowadzeniem nowej ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Wcześniej czy później, będziemy jednak musieli dostosować się do restrykcyjnych dyrektyw wspólnotowych, które zakładają, że do 2020 r. powstawać będą budynki niemal zero energetyczne.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Knauf Insulation, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: Knauf Insulation

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Knauf Insulation
Knauf Insulation
Knauf Insulation
Knauf Insulation
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT