Obciążenia konstrukcyjne dachów tematem badań krakowskich naukowców

Naukowcy z Laboratorium Inżynierii Wiatrowej Politechniki Krakowskiej, korzystając z tunelu aerodynamicznego, prowadzą unikatowe w skali kraju badania na temat obciążeń konstrukcyjnych dachów budynków. Innowacyjne symulacje przeprowadzono już na modelu Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Teraz przyszedł czas na zweryfikowanie planowanej hali widowiskowo-sportowej w Krakowie.

Obciążenia konstrukcyjne dachów tematem badań krakowskich naukowców

Badania obciążeń konstrukcyjnych dachów mają m.in. na celu wyeliminowanie błędów, jakie mogą powstać w czasie tworzenia konceptów budynków. Dzięki nim, możliwe będzie np. zminimalizowanie ryzyka zawalenia się dachu, z powodu błędów projektowych.

W przypadku Stadionu Miejskiego w Poznaniu, krakowscy naukowcy badali m.in. naprężenia konstrukcji dachu, jakie będą powstawać wskutek zalegających na połaci mas śniegu. Natomiast w odniesieniu do planowanej dopiero hali widowiskowo-sportowej, jaka ma powstać na terenie krakowskich Czyżyn, uczeni zbadają ponadto możliwość bezpiecznego "odchudzenia" konstrukcji dachu.

Chodzi tutaj o redukcję masy poszczególnych elementów nośnych, nie rezygnując przy tym z przestrzegania rygorystycznych norm bezpieczeństwa. Niewykluczone, że wprowadzając pewne modyfikacje w projekcie budowlanym, uda się znaleźć oszczędności w projekcie wartym ok. 360 mln zł.

Hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach, to jedna z najważniejszych inwestycji w Krakowie. Nowoczesny obiekt, na trybunach którego będzie mogło zasiąść nawet 15 tys. osób, ma powstać w Parku Lotników Polskich.

Warto nadmienić, że krakowskie laboratorium weryfikujące obciążenia konstrukcji dachu tej hali, jest jedynym ośrodkiem naukowym w Polsce, które wykonuje tego typu badania budynków cywilnych.

źródła: windlab.pl, tvp.pl/krakow
zdjęcia: windlab.pl, bip.krakow.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT