Wprowadzenie wielkiego programu inwestycyjnego ma zaowocować modernizacją niszczejących aktywów produkcyjnych oraz zaniedbanej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Na jednym z największych na świecie rynków energii elektrycznej otwiera się zatem wiele możliwości biznesowych dla inwestorów strategicznych i portfelowych oraz producentów urządzeń i usługodawców.
Najnowsza, opracowana przez globalną firmę doradczą, Frost & Sullivan, Strategiczna analiza rosyjskiego sektora energetyczny przewiduje, że w 2016 roku zainstalowana moc rosyjskiej energetyki wyniesie prawie 247,000 MW. Dla porównania, w 2008 roku wartość ta wyniosła 222,000 MW. Przyjęty program inwestycyjny przyczyni się do uruchomienia do roku 2016 40GW dodatkowej mocy produkcyjnej energii cieplnej.
"Najważniejszym motorem napędowym w zakresie wzrostu mocy jest przyjęty przez rząd program inwestycyjny, który musi być realizowany przez producentów energii elektrycznej" - stwierdza Alina Bakhareva, analityk firmy Frost & Sullivan. "Branża energetyczna jest sektorem kluczowym dla wzrostu ekonomicznego Rosji, gdyż napędzana jest przede wszystkim przez rozwój branży wydobywczej i przetwórczej, które potrzebują dla swojej działalności ogromnych ilości energii. Inwestycje w nowe moce wytwórcze, odłożone na okres 2-3 lat, zostaną z pewnością przeprowadzone, zwłaszcza w cierpiących na niedobory energii regionach centralnej Rosji".
Wzrost zainstalowanej mocy znajduje swój wyraz w rosnącym popycie na urządzenia do produkcji energii oraz usługi budowlane. Jakkolwiek poszczególni konkurenci zajęli już swoje pozycje rynkowe, gdyż wiele rosyjskich i zagranicznych graczy od dłuższego czasu aktywnie działa na tym rynku, to wciąż istnieją obszary, w których rosyjskie technologie nie nadążają za zachodnimi odpowiednikami. Stwarza to ogromne możliwości dla firm międzynarodowych. Coraz częstsze są przypadki współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami rosyjskimi i europejskimi w zakresie usług budowlanych, mimo że ten rynek jest zasadniczo zdominowany przez firmy lokalne. Są to przykłady wskazujące kierunek rozwoju w tym obszarze.
Wejście na rynek energetyczny w Rosyjski nie jest jednak łatwe. Wysokie bariery, wynikające z dominującej kultury współpracy z preferowanymi dostawcami, dużej zależności od kontaktów osobistych, a także coraz to nowszych regulacji i przepisów, powodując, że rynek mocno broni się przed międzynarodowymi konkurentami starającymi się penetrować go na własną rękę. Jest jednak kilku zagranicznych producentów, którzy z powodzeniem przenikają na rosyjski rynek tworząc spółki zależne bądź współpracując z lokalnymi graczami.
"Ponieważ w czasach Związku Radzieckiego krajowy sektor badawczo-rozwojowy oraz przemysł ciężki podupadły" - twierdzi Bakhareva - "w Rosji wciąż będzie popyt na zachodnią wiedzę i doświadczenie. Zachodnie firmy, co prawda, zachowują się bardzo ostrożnie i szczegółowo badają grunt przed wejściem na rosyjski rynek, jednak ogromny potencjał tego rynku uzasadnia związane z nim wysokie ryzyko".
Kolejne możliwości wiążą się ze wzrostem zużycia energii po wyjściu z kryzysu gospodarczego i finansowego. Ostateczna stabilizacja ekonomiczna oraz wzrost produkcji w sektorach ciężkich, takich jak górnictwo i przetwórstwo metali, wydobycie ropy i gazu ziemnego oraz transport, przyczynią się do wzrostu konsumpcji w całej Rosji. Jednak obecna infrastruktura rosyjskiego sektora energetycznego może nie podołać zwiększonemu popytowi, ponieważ rosyjskie instalacje są technologicznie bardzo przestarzałe. Dlatego też wzrost zużycia energii oznacza konieczność inwestycji w nowe moce wytwórcze.
źródło i zdjęcie: cire.pl
Komentarze