Irański dom "bez dachu"

W Iranie wybudowano niezwykły dom, który wyróżnia się modernistyczną architekturą, nawiązującą jednocześnie do perskiej tradycji budowlanej. Na uwagę zasługuje m.in. górna część budynku, która wydaje się nie mieć dachu.

Irański dom "bez dachu"

Villa In Darvishabad - irański dom "bez dachu", został zaprojektowany przez lokalnego architekta Pouya Khazaeli Parsa. Jest on umieszczony na czterech słupach, których dolne części umieszczono w basenie.

Spoglądając na irański dom "bez dachu", można mieć wrażenie, że nie posiada on konstrukcji dachowej. Jest to jednak złudne wrażenie, gdyż w rzeczywistości obiekt posiada dach płaski, który jest schowany pomiędzy wystającymi ponad dach ścianami zewnętrznymi.

Taka koncepcja architektoniczna miała utrzymać obiekt w nowoczesnym stylu. Projektant nie zapomniał jednak o tradycyjnych perskich rozwiązaniach, które zostały umiejętnie wplecione w bryłę budynku.

W płaskim dachu została zamontowana specjalna konstrukcja doświetlająca, która przypomina nieco świetlik tunelowy. Świetlik przechodzi płynnie z dachu, poprzez centralny punkt budynku i kończy swój bieg, przebijając się przez podłogę. Wokół niego zorganizowane są pomieszczenia domu. Takie rozwiązanie ma symbolizować tradycyjne perskie patio. Co ciekawe, innowacyjne doświetlenie służy też do zbierania wody deszczowej, która jest odprowadzana do, znajdującego się pod domem, basenu.

źródła: morfae.com, framemag.com
zdjęcia: Mohsen Jazayeri

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT