Imponujące drewniane zadaszenie w Sewilli

Sewilla to jedno z hiszpańskich miast, które zachwyca bogactwem zabytkowych budynków. Jednak od marca 2011 r. Sewilla może również poszczycić się zrealizowaniem bardzo futurystycznego projektu, którym jest drewniane zadaszenie wybudowane na Plaza de la Encarnación - jednym z głównych placów tego miasta.

Imponujące drewniane zadaszenie w Sewilli

Począwszy od czasów średniowiecza,  Plaza de la Encarnación stanowiło ważne miejsce na mapie Sewilli. Przez wiele wieków organizowano tutaj wszystkie, ważniejsze dla tego miasta wydarzenia. Jednak w ostatnich latach stopniowo traciło ono na znaczeniu.

Włodarze Sewilli postanowili odwrócić ten trend. Chcąc przyciągnąć w to miejsce mieszkańców i turystów, postanowili wybudować rozległe drewniane zadaszenie nad placem. Projekt, który został nazwany Metropol Parasol, przygotowała niemiecka pracownia J.MAYER H. Architects.

Prace nad realizacją tego konceptu rozpoczęły się w 2004 r., zaś roboty budowlane zakończono w 2011 r. Wybudowanie tego obiektu kosztowało ok. 90 mln euro. Gigantyczne drewniane zadaszenie przypomina wyglądem parasole, które stykają się ze sobą, tworząc jednolitą, harmonijną całość. Ze względu na powierzchnię konstrukcji, która wynosi aż 12.670 m2, zadaszenie musiało zostać wsparte na sześciu potężnych filarach.

Architekci chcąc zabezpieczyć drewno przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, pokryli zadaszenie ochronną powłoką poliuretanową. Budowla, oprócz tego, że wyróżnia się futurystyczną architekturą, pełni również funkcje użytkowe. Wewnątrz obiektu znajdują się restauracje oraz muzeum archeologiczne, zaś na jej szczycie tarasy widokowe.

źródła: jmayerh.de, architekturakrajobrazu.info
zdjęcia: jmayerh.de, Ignacio Ysasi, Angel Vilches

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT