Dom i ogród wkomponowane w miedzianą kopułę

"The Dome House" to jeden z ciekawszych projektów architektonicznych, jakie zostały zrealizowane w Australii w sektorze budownictwa jednorodzinnego. Znajdujący się na przedmieściach Melbourne dom wraz z częścią ogrodu został umiejętnie wkomponowany w miedzianą kopułę, która stanowi jednocześnie zadaszenie obiektu.

Dom i ogród wkomponowane w miedzianą kopułę

"The Dome House" - nietypowy australijski dom został zaprojektowany przez McBride Charles Ryan. Tworząc koncept, architekci z tej pracowni skupili się na geometrii kuli. Założenie było proste: miedzianą kulę należy zakotwiczyć w ziemi do połowy, zaś wystającą ponad poziom ziemi część poszatkować.

W ten sposób - w ocenie autorów projektu - powstała dynamicznie zmieniająca się przestrzeń. Osadzony w miedzianej kopule "The Dome House" stanowi niepowtarzalną układankę, na którą składają się harmonijnie skomponowane elementy konstrukcyjne domu wraz z wyposażeniem ogrodu.

Tworząc koncept, architekci zadbali nie tylko o ciekawy design domu, ale także pomyśleli o zastosowaniu nowoczesnych materiałów budowlanych. W celu zwiększenia efektywności energetycznej w budynku zastosowano m.in. energooszczędne okna, zaś innowacyjny, ukryty system rynnowy połączony ze zbiornikami pozwala na gromadzenie deszczówki.

źródła: mcbridecharlesryan.com.au, inhabitat.com
zdjęcia:  mcbridecharlesryan.com.au

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT