Czym kierować się przy wyborze dachówki ceramicznej?

Zakup dachówki to jeden z najważniejszych etapów podczas budowy domu. W Polsce są popularne dachówki ceramiczne, które cechują się wysoką jakością i estetycznym wyglądem. Do wyboru mamy dachówki płaskie, karpiówki, esówki, holenderki i marsylki. Czym kierować się przy wyborze konkretnego rodzaju dachówek ceramicznych?

Czym kierować się przy wyborze dachówki ceramicznej?

Szczegóły dotyczące koloru i kształtu dachu znajdziemy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, jeśli taki istnieje na danym obszarze. O tym, czy wybrany przez nas kolor i kształt dachu pasują do przestrzeni, decyduje Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wymóg projektowania dachów o podobnej kolorystyce wywodzi się z potrzeby zachowania ładu przestrzennego oraz poszanowania unikalnego charakteru danego miejsca. Jeżeli nie mamy ograniczeń w kolorystyce dachu, to dobrze jest, aby wywodziła się ona z kolorów natury. Wybór naturalnych odcieni pozwala lepiej dopasować dom do otaczającego krajobrazu.

- Wybierając rodzaj oraz kolor pokrycia dachowego, należy pamiętać, że musi on tworzyć spójną całość z elewacją i pasować do całego budynku. Bardzo często o wyborze pokrycia dachowego decydują nie tylko nasze preferencje, ale również wymogi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który narzuca kolorystykę oraz rodzaj pokrycia dachu - mówi Ewa Tarnowska-Wrona z biura projektów MTM Styl.

Moda a wybór dachówki

Wielu decyduje się na taki kolor i kształt dachu, jaki ma ktoś z rodziny czy znajomi. Pamiętajmy jednak, że moda może trwać, np. tylko jeden sezon i po kilku latach obecnie popularny kształt/kolor będą odbierane jako coś niemodnego.

Inaczej wygląda to w przypadku dachów tradycyjnych. Przywiązanie do określonego kształtu dachu można doskonale zauważyć w rejonach Podhala, gdzie mieszkańcy decydują się na dachy półszczytowe. Są to funkcjonalne strome dachy dla drewnianych domów, które ułatwiają zsuwanie się śniegu.

Wybór dachu to decyzja, którą podejmujemy na lata. Dlatego warto dobrze zastanowić się, który kolor idealnie sprawdzi się na naszym dachu. Marka CREATON ma w swojej ofercie szeroką gamę kolorów dachówek ceramicznych.

Jeśli nasz wybór nie jest ograniczony założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, to możemy wybierać, np. modele w klasycznej czerwieni, eleganckich tonacjach szarego łupka lub zawsze modnej czerni.

Zwróćmy także uwagę na wielkość dachu. Do mniejszych powierzchni stosujemy małoformatowe dachówki, np. model HARMONIE, a do większych dachów - dachówki wielkoformatowe, np. model TITANIA.

Istotne jest również nachylenie połaci dachowej. Na dachach o niskim nachyleniu najlepiej sprawdzą się dachówki o wyraźnych kształtach, np. esówki. Należy natomiast unikać dachówek płaskich, bo nie będzie widoczny założony efekt wizualny.

Wybór rodzaju dachówki ceramicznej.

Wybór powłoki dachówki ceramicznej

Przy wyborze dachówki zwracajmy uwagę na rodzaj powłoki. Naturalna, angobowana czy glazurowana? Dachówka naturalna będzie najlepsza dla osób, którzy chcą zachować tradycyjny wygląd lub odnawiają stary dom i chcą zachować jego pierwotny styl i charakter.

Dachówki z angobą mają gładszą powierzchnię od dachówki naturalnej. Dachy z taką powierzchnią są mniej podatne na zabrudzenie oraz na obrastanie mchem.

Glazurowana powłoka zapewnia szklisty połysk i ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. Dodatkowo utrudnia tworzenie się zabrudzeń i ułatwi procesy oczyszczania z kurzu, nasion roślin, mchu i pleśni. Plusem jest też to, że przyspiesza spływ wody z dachu i skraca czas zalegania śniegu.

Dla budynków znajdujących się blisko lasów czy parków poleca się dachówki angobowane bądź glazurowane. Dzięki nim pokrycie dachowe będzie dłużej odporne na zazielenienie.

Akcesoria dachowe

Dach to nie tylko dachówka. Kompleksowe zabezpieczenie przed opadami czy też zabrudzeniami, skuteczną wentylację i ochronę przed śniegiem zapewnią dodatkowe akcesoria, najlepiej tego samego producenta. Powinny być one dopasowane do wybranej dachówki pod względem wizualnym i funkcjonalnym.

Zwracajmy uwagę na miejsce zakupu. Na to, jak przechowywane i pakowane są dachówki. To, w jakim stanie przywieziony zostanie produkt na budowę ma ogromny wpływ na prace dekarskie. Zniszczone produkty trzeba będzie wymienić, a to spowolni realizację dachu.

Jednym z najważniejszych czynników podczas wyboru dachówki jest oczywiście cena produktu. Nie zawsze najdroższe dachówki mają najlepsze parametry. Warto wziąć pod uwagę format dachówki. Im większy model, tym niższe koszty zakupu.

Uwarunkowane jest to ponadprzeciętnym zużyciem produktu na metr kwadratowy. Na przykład dachówka ceramiczna TITANIA jest ekonomiczna w porównaniu do innych rozwiązań dostępnych na rynku. Na 1 mkw. wystarczy ok. 9 sztuk dachówek tego modelu. Nie zapominajmy również o gwarancji i dokładnie wczytujmy się w jej zapis.

Najlepiej, jeśli dany produkt jest objęty gwarancją na mrozoodporność i na nieprzesiąkliwość.

Dzięki temu dach wytrzyma długoletnią eksploatację i będzie pięknie wyglądał.

Wybór dachówki ceramicznej nie powinien być przypadkowy. To decyzja na lata. Dlatego tak ważne jest, by zakup był przemyślany, najlepiej u sprawdzonego producenta oferującego nie tylko dachówki, ale też akcesoria gwarantujące kompleksowe zabezpieczenie dachu.

Źródło i zdjęcia: MTM Styl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE