Wykańczanie wnętrza i otoczenia domu to zajęcie wymagające odpowiednich umiejętności i precyzji oraz użycia właściwych środków. Każdy akcent może mieć decydujący wpływ na całość aranżacji. Niektóre w wyrafinowany sposób nawiązują do dawnych technik i stylów architektonicznych (np. motywy starożytne), inne są prostym połączeniem użytkowych i wizualnych walorów.
Niektóre budynki czy murowane ogrodzenia zdobione są przez wystające płaskie filary, czyli tzw. pilastry. Ochronę przed spływającą z góry wodą, a czasem także ozdobę elewacji zapewniają gzymsy, na dole zaś konstrukcję wzmacniają i urozmaicają cokoły. Wewnątrz budynku tworzone są lamperie, listwy dekoracyjne czy kolumny, a na zewnątrz fontanny lub ogrodowe rzeźby. Wystające fragmenty tych rozwiązań łączy atrakcyjny wygląd, lecz również bardzo duża wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.
Jak dbać o elementy ozdobne i detale architektoniczne?
Bardzo łatwo jest spowodować jakieś szkody w aranżacji, która niejednokrotnie kosztuje wiele czasu, wyrzeczeń i pieniędzy. Bawiące się dzieci, goście nieznający rozkładu mieszkania czy zjawiska atmosferyczne mogą niespodziewanie odmienić wizję estetyczną. Należy o tym pamiętać już na etapie planowania prac remontowych.
W newralgicznych miejscach, jak gzymsy, pilastry czy cokoły stosuje się specjalne rodzaje tynków o zwiększonej odporności mechanicznej. Zawierając odpowiednio dobrane kompozycje np. sztucznego grysu, pozwalają jednocześnie wydobyć i podkreślić dekoracyjny charakter pokrywanych powierzchni. Aby ostateczny efekt był trwały i satysfakcjonujący, należy jednak pamiętać o wszystkich etapach prac wykończeniowych. Dlatego podłoże powinno być odpowiednio przygotowane - oczyszczone z naleciałości, zagruntowane i równe.
Elementy ozdobne i detale architektoniczne na lata
Dobór poszczególnych środków wyrazu należy naturalnie dostosować do całościowej wizji wystroju. Często celem jest precyzyjne nawiązanie do konkretnego stylu. Ciekawym i atrakcyjnym sposobem na urządzenie przestrzeni domowej jest wykorzystanie materiałów imitujących np. naturalny kamień. Wykonanie niebanalnych, niejednokrotnie skomplikowanych form architektonicznych powinno przy tym skutkować odpowiednim ich wyeksponowaniem. To z kolei wymaga dbałości o ich odpowiednią ochronę. Konieczna jest tutaj reakcja na wszelkie, nawet najmniejsze zmiany, zanim przerodzą się one w poważne i kosztowne uszkodzenia.
Zdjęcia: Bolix
Komentarze