PKO BP udzieliło kredytu na projekt ochrony wód podziemnych w Kielcach

Podpisano umowę kredytową, która umożliwia finansowanie projektu unijnego w Kielcach. Pieniądze pochodzące z banku PKO BP zostaną wykorzystane jako wkład własny w ramach projektu kompleksowej ochrony wód podziemnych aglomeracji kieleckiej - bank zapewnia ponad 120 mln zł.

PKO BP udzieliło kredytu na projekt ochrony wód podziemnych w Kielcach

"Chciałbym wyrazić zadowolenie, że udało nam się znaleźć zapisy korzystne dla obu stron. A przy okazji robimy coś dobrego dla społeczeństwa, bo przecież to ludziom będą służyły nowe urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne" powiedział przed podpisaniem umowy Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

W podobnym tonie ocenił podpisywaną umowę Jarosław Sułkowski, dyrektor Regionalnego Oddziału Korporacyjnego PKO BP w Krakowie, obsługującego region małopolsko-świętokrzyski.

"Bardzo się cieszę, że byliśmy bezkonkurencyjni. Misją PKO BP, jako banku polskiego, jest praca dla przyszłych pokoleń. Miło nam pomyśleć, że jakaś część tego, co powstanie dzięki temu projektowi, jest naszą zasługą" powiedział dyrektor Sułkowski.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Centrum Korporacyjne w Kielcach przedstawił najkorzystniejszą ofertę w przetargu "Udzielenie i obsługa kredytu bankowego długoterminowego w wysokości do 121 494 644,57 zł na sfinansowanie wkładu własnego w przedsięwzięciu inwestycyjnym Kompleksowa ochrona wód podziemnych aglomeracji kieleckiej".

To bardzo ważny krok do powodzenia projektu, bo oprócz wyboru wykonawców, projektantów i firm obsługujących roboty konieczne jest zapewnienie złożonego finansowania. Zakres finansowy projektu kompleksowa ochrona wód podziemnych aglomeracji kieleckiej jest olbrzymi i nie da się go zrealizować bez wsparcia kredytowego, mimo dofinansowania z Unii Europejskiej. Jest to jeden z dziesięciu największych unijnych projektów ekologicznych realizowanych obecnie w Polsce.

We wniosku szacowana wartość projektu to 551 mln 111 tys. 661 zł brutto. UE dofinansuje w 85% wydatki kwalifikowane, w przeliczeniu jest to 302 mln 259 tys. 267 zł. Środki własne spółki to 150 mln 604 tys. 273 zł (w tym kredyt 121 mln 494 tys.  645 zł). Podatek VAT wyniesie 98 mln 248 tys. 121 zł. Te ogromne pieniądze pozwolą m.in. na rozbudowę sieci wodociągowej o 19,5 km i kanalizacji sanitarnej o 229 km.

źródło i zdjęcie: wod-kiel.com.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT