Uroczyste rozpoczęcie budowy kanalizacji w Kielcach

Na osiedlu Łazy w Kielcach miało miejsce wbicie pierwszej łopaty pod budowę kanalizacji w ramach unijnego projektu Kompleksowa Ochrona Wód Podziemnych Aglomeracji Kieleckiej. Podczas uroczystości wmurowano też kapsułę czasu z rysunkami przedszkolaków, na których dzieci przedstawiły, jak sobie wyobrażają swoje miasto w przyszłości.

Uroczyste rozpoczęcie budowy kanalizacji w Kielcach

"Jest to historyczna chwila. Po skomplikowanych przygotowaniach projektowych, organizowaniu finansowania i żmudnej procedurze przetargowej zaczynamy konkretne prace, na które najbardziej czekają mieszkańcy. W końcu zobaczą oni z okien swoich domów maszyny budowlane i pracowników budujących tak wyczekiwaną kanalizację" komentuje Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski mówił o znaczeniu rozbudowy infrastruktury dla peryferii miasta.

"Często spotykam się z takim zarzutem, że Kielce pięknieją, ale tylko w centrum, a na obrzeżach nic się nie dzieje. Są naciski, żeby drogi, drogi, drogi robić. Ale ktoś, kto jest dobrym gospodarzem wie, że najpierw trzeba zbudować uzbrojenie, wodociągi, kanalizację. Od pięciu, sześciu lat naprawdę ciężko pracujemy, żeby te obrzeża Kielc uzbroić. Pytanie, dlaczego zaczynamy od tego miejsca? Odpowiedź jest raczej prosta - bo za tym chodziła pani Regina Zapała. Ale będziemy te instalacje robić w całym mieście, bo miasto wojewódzkie zasługuje na to, aby być w pełni zwodociągowane i skanalizowane" powiedział prezydent Lubawski.

Inwestycja przebiegać będzie również na terenie gminy Sitkówka-Nowiny, którą podczas wtorkowej uroczystości reprezentował jej wójt Stanisław Barycki.

"Mam dużą satysfakcję z tego, że gmina Sitkówka-Nowiny była inicjatorem utworzenia związku komunalnego gmin, który przekształcił się w Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji. Samorządy czterech gmin udowodniły, że potrafią budować" zauważył wójt Barycki.

Dzięki inwestycji, której budowlana część właśnie się rozpoczyna nową kanalizację otrzymają m.in. mieszkańcy kieleckich dzielnic Gruchawka, Niewachlów, Dyminy i Posłowice. Zaczyna się realizacja jednego z siedemnastu kontraktów, największego w zakresie robót budowlanych w Kielcach w ramach wartego 550 mln zł projektu unijnego Kompleksowej Ochrony Wód Podziemnych Aglomeracji Kieleckiej.

Program współfinansowany jest przez Fundusz Spójności UE, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Długość budowanej sieci kanalizacji sanitarnej w tym kontrakcie wynosi 54,7 km, sieci wodociągowej - 1,4 km. Realizuje go konsorcjum, którego liderem jest firma MOLEWSKI Spółka z o.o. w Chodczu, wyłonione w drodze przetargu "Budowa systemu kanalizacji sanitarnej w mieście Kielce oraz systemu kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w Gminie Sitkówka-Nowiny".

Konsorcjum firmy MOLEWSKI zaproponowało najtańszą spośród 13 ofert, spełniającą wymogi formalne i ta oferta została przyjęta. Opiewa na 49 mln 778 tys. zł.

źródło i zdjęcie: wod-kiel.com.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT