Kolektory słoneczne podgrzewają wodę w budynku wodociągów

Od wtorku 12 czerwca 2012 r. pracownicy i odwiedzający siedzibę Wodociągów Kieleckich korzystają z ciepłej wody w kranach podgrzewanej przez słońce. Spółka zainstalowała na dachu biurowca 20 kolektorów słonecznych, które podgrzewają wodę, oszczędzając środowisko naturalne i pieniądze.

Kolektory słoneczne podgrzewają wodę w budynku wodociągów

Na dachu siedziby Wodociągów Kieleckich zainstalowano 20 kolektorów słonecznych (tzw. solarów), w dwóch sekcjach po 10 sztuk. Ich ekspozycja (ustawienie) gwarantuje najlepsze nasłonecznienie w naszej szerokości geograficznej. Maksymalnie mogą podgrzewać 4 m3 wody na dobę, co w słoneczne i ciepłe dni zapewni całkowite zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową dla biurowca i pozostałych budynków bazy Wodociągów Kieleckich.

Gdy słońce będzie za słabe, instalacja będzie wspomagana piecem olejowym. Już po pierwszych testach przeprowadzonych po podłączeniu połowy solarów zużycie oleju opałowego spadło o połowę.

Instalacja podgrzewania wody została wykonana siłami pracowników Wodociągów Kieleckich. Projektant i dostawcy urządzeń zostali wyłonieni w przetargu na "Wykonanie solarnego systemu pozyskiwania ciepłej wody użytkowej dla potrzeb Bazy Wodociągów Kieleckich przy ul. Krakowskiej".

"Staramy się robić wszystko dla ochrony środowiska naturalnego. Dzięki dzisiejszej technologii, w naszym klimacie można z powodzeniem podgrzewać wodę w kranach przy pomocy energii słonecznej. Oszczędzamy pieniądze i przyrodę, ograniczając spalanie oleju czy gazu. A Wodociągi Kieleckie, z przekonania i ze względu na charakter naszej działalności wspierają wszystkie inicjatywy służące ochronie przyrody" mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

źródło i zdjęcie: wod-kiel.com.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT