Podsumowanie targów WOD-KAN 2012

Zakończyła się jubileuszowa XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła w Bydgoszczy ponad 400 wystawców z Polski i Europy. W trakcie trwania wydarzenia prezentowane były najnowocześniejsze rozwiązania w branży wodno-kanalizacyjnej.

Podsumowanie targów WOD-KAN 2012

Patronat honorowy nad targami WOD-KAN 2012 objęli: Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski. Już po raz czwarty targi WOD-KAN odbyły się na terenach Bydgoskiego Centrum Wystawienniczo-Targowego, graniczącego z myślęcińskim Ogrodem Botanicznym.

Wykorzystując potencjał targów, gdzie prezentowane są najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, technologiczne, urządzenia i usługi dla branży wodno-kanalizacyjnej prowadzone były liczne dyskusje związane nie tylko z ofertą obejmującą pełne spektrum urządzeń, programów, maszyn, narzędzi najnowszej generacji, ale także związanych z wdrażaniem postanowień Ramowej Dyrektywy Wodnej dotyczących planów bezpieczeństwa wody oraz realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.  

Podczas uroczystej gali targów WOD-KAN 2012 w Filharmonii Pomorskiej, którą uświetnił występ Kwartetu Rampa, wręczono nagrody za najciekawszą aranżację ekspozycji i przede wszystkim za najlepszy targowy produkt. Grand Prix otrzymały firmy:

  • HYDRO-VACUUM S.A. za Pompy FZ z silnikami elektrycznymi o stopniu ochrony przeciwporażeniowej IP68 z wewnętrznym układem chłodzenia. Rozwiązanie to różni się od pozostałych rozwiązań tym, iż do wymuszenia obiegu cieczy w układzie zastosowano wielołopatkowy wirnik osiowy unikalnej konstrukcji;
  • KAMSTRUP Sp. z o. o. za Inteligentny Ultradźwiękowy Wodomierz MULTICAL 21;
  • MULTICAL® 21 mierzy za pomocą ultradźwięków, co czyni go odpornym na zmęczenie materiału i zużycie. Może on być zaprogramowany i jest w stanie automatycznie przekazywać dane dotyczące zużycia, dzięki zdalnemu odczytowi;
  • TECHNITEL Polska S.J za innowacyjną Technologię STAR, która opiera się na montażu kabli światłowodowych w nieprzełazowej kanalizacji sanitarno-deszczowej. Najważniejszym elementem tej technologii jest robot, który dzięki swojej zaawansowanej budowie dokonuje wkręcania kotw we wcześniej oczyszczone i przygotowane do tego celu miejsce w ścianach rur.

Statuetką za najciekawszą ekspozycję zostały nagrodzone firmy:

  • stoisko firm bawarskich
  • Fabryka Armatury Hawle Sp. z o.o. Koziegłowy
  • Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. Jasło

Targi WOD-KAN 2012 były okazją, aby zainteresowane firmy zaprezentowały swoje rozwiązania potencjalnym użytkownikom. W drugim dniu targów ponad 160 uczestników zgromadziła konferencja "Modelowe rozwiązania w gospodarce osadami" przygotowana przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie".

W trakcie trwania targów WOD-KAN 2012 przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Stowarzyszenia Eksploatatorów Obiektów Gospodarki Wodno-Ściekowej, przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych oraz Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie", omawiali sposób finansowania gospodarki osadowej oraz wstępny projekt standardu przygotowywanego przez IGWP.

Projekt będzie zawierał m.in.: prawodawstwo krajowe i Unii Europejskiej, parametry ilościowe i jakościowe, kryteria jakościowe stosowania osadów ściekowych, kryteria wyboru modelu gospodarki osadowej, przykładowe rozwiązania modelowe w gospodarce osadami oraz koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

Kolejna edycja targów odbędzie się w dniach 7 - 9 maja 2012 r.

Dorota Jakuta
Dyrektor Izby

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT