Nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Tychach

Oczyszczalnia ścieków w Tychach to jeden z dwóch tak zaawansowanych technologicznie obiektów w całej Europie. Instalacja ta pozwala na odzyskiwanie wody ze ścieków oraz produkcje ciepła i prądu z biogazu.

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Tychach

Tyska oczyszczalnia jest jedną z dwóch tak nowoczesnych instalacji w Europie.

W trakcie targów POLEKO w Poznaniu, eksperci z Europejskiej Platformy Wodnej, którą tworzą m.in. Belgia, Holandia i Włochy, mówili o konieczności wykorzystywania ścieków oczyszczonych jako wody przemysłowej oraz pierwiastków ze ścieków w innych procesach technologicznych.

"A u nas to się już od dawna robi" mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach. "W zeszłym roku pozyskaliśmy 121 tys. kubików wody przemysłowej. Natomiast jeśli chodzi o odzyskiwane pierwiastki to są to metanol i siarczan aluminium. Metanolu używamy jako źródło węgla, a siarczanu aluminium - do usuwania fosforu" dodaje Zbigniew Gieleciak.

Ale to, co zrobiło największe wrażenie na zagranicznych ekspertach od gospodarki wodnej to samowystarczalność energetyczna i cieplna tyskiej oczyszczalni.

"W prąd moglibyśmy w tej chwili zaopatrywać 11-tysięczne miasteczko, a od marca 2012 r., kiedy zabudujemy trzeci agregat prądotwórczy, to nawet 16-tysięczne" mówi prezes Gieleciak.

Europejska Platforma Wodna była zdumiona postępem w Polsce, prowadzonymi tu badaniami oraz efektami zastosowanych rozwiązań. Regionalne Centrum Gospodarki Wodnej w Tychach zostało uznane za najlepszą w Polsce firmę w branży wodno-ściekowej. Uznanie w konkursie organizowanym przez ministerstwo środowiska.

"Naszą dewizą jest cykl zamknięty: człowiek pobiera wodę ze środowiska, używa i zanieczyszcza, ale też oczyszcza i zwraca środowisku dla przyszłych pokoleń" mówi prezes Gieleciak. "To samo z powietrzem. Ono też musi służyć tym, co przyjdą po nas. Nam udało się zmniejszyć emisję tlenku węgla z 59 ton do 6 ton na rok, dwutlenku węgla - z 8000 do 3000 ton, a tlenku siarki z 28 ton do 400 kg" dodaje.

W planach tyskiej oczyszczalni jest oczyszczenie biogazu do biometanu. Dzięki niemu byłaby możliwość zaopatrzenia miejskich autobusów zasilanych tym paliwem. Można by go też używać do produkcji prądu elektrycznego i ciepła. Do tej pory w całej Europie tylko Pałac Elizejski jest oświetlany i ogrzewany takim gazem .

źródło: katowice.naszemiasto.pl
zdjęcie: prinz.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT