Zgłoszenie budowy oczyszczalni: krok po kroku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami art. 29 ust. 1 pkt 3 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę w zasadzie nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba je tylko zgłosić. Oznacza to, że oczyszczalnia budowana na podstawie zgłoszenia może być zamontowana przy domu, w którym nie powstaje więcej niż 7,50 m3 ścieków na dobę.

Zgłoszenie budowy oczyszczalni: krok po kroku

Od czego zacząć procedurę zgłoszenia?

Jeżeli zdecydujemy się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków na samym początku drogi prowadzącej do wybudowania domu, najprościej jest wpisać oczyszczalnię do projektu budowlanego jako rozwiązanie gospodarki ściekowej. Dzięki temu, po uzyskaniu pozwolenia na budowę mamy również zgodę na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. W innym przypadku konieczne jest zgłoszenie budowy w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta (w przypadku miast funkcjonujących na prawach powiatu) odpowiednim dla adresu inwestycji.

Zgłoszenie budowy oczyszczalni – jak to zrobić?

Należy (po uiszczeniu odpowiedniej opłaty) pobrać mapkę opiniodawczą działki, dla której planowana jest inwestycja z wydziału geodezji w starostwie powiatowym. Możemy również wykorzystać mapkę projektową (jeżeli akurat dysponujemy aktualną). Potem trzeba nanieść urządzenia przydomowej oczyszczalni ścieków (przyłącze do oczyszczalni, rozsączenie oczyszczonych ścieków itd.) na mapę.

W kolejnym kroku pobieramy i uzupełniamy właściwe druki, które można znaleźć na stronie internetowej odpowiedniego starostwa powiatowego lub też w wersji papierowej w urzędzie:

  • druk zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę,
  • druk oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Zgłoszenie budowy oczyszczalni przydomowej w starostwie powiatowym trzeba złożyć przynajmniej 21 dni przed planowanym terminem realizacji. Komplet dokumentów obejmuje:

  • wypełniony i podpisany druk zgłoszenia,
  • wypełniony i uzupełniony druk oświadczenia,
  • mapę z naniesionym rozmieszczeniem urządzeń,
  • opis techniczny oczyszczalni.

Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku nie będzie sprzeciwu, oznacza to, że otrzymaliśmy zgodę na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków (to tzw. milcząca zgoda), która jest ważna przez dwa lata (licząc od daty wskazanej jako termin rozpoczęcia robót).

Jakie zachować odległości przy budowie oczyszczalni?

Planując lokalizację przydomowej oczyszczalni ścieków oraz rozsączenia trzeba pamiętać o zachowaniu określonych odległości od różnych elementów infrastruktury znajdujących się na działce, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Warto pamiętać, że obowiązek zachowania określonych odległości dotyczy zarówno działki inwestora, jak i działek sąsiednich. Zatem przykładowo: rozsączenie musi zostać zaprojektowane 30 metrów od ujęcia wody pitnej znajdującego się na naszej działce, jak i na działce sąsiada.

Elementy infrastruktury na działce  

Elementy infrastruktury na działce
odległość od oczyszczalni (w m)
odległość od studni chłonnej (w m)
granica działki sąsiedniej 2 2
droga 2 2
studnia wody pitnej 15 30
drzewa lub duże krzewy 3 3
wodociąg 1,5 1,5
gazociąg 1,5 1,5
kable elektryczne 0,8 0,8
woda gruntowa brak norm 1,5

Trzeba wiedzieć, że nie zawsze wystarczy samo zgłoszenie robót budowlanych, aby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Istnieją przypadki, kiedy trzeba rozpocząć procedurę od złożenia operatu wodnoprawnego. Chodzi o sytuacje, kiedy:

  • planujemy odprowadzenie oczyszczonego ścieku do rowu melioracyjnego, rzeki lub innego urządzenia wodnego, które nie znajduje się na terenie stanowiącym własność inwestora,
  • planowany zrzut ścieków jest większy niż 5 m3 na dobę.

oprac. Agnieszka Zygmunt

Źródło: Zielone Oczyszczalnie

Zdjęcie otwierające: www.micinski.com

Komentarze

08 Wrz 2023, 07:00

Komentarz dodany przez Tomasz: A jaką mapę należy złożyć? Turystyczną? Topograficzną? A może do celów projektowych?

Gość Waldek

08 Maj 2022, 08:35

MIeszkam w stolicy. Z okien widzę pałac kultury. Oczywiście kanalizacji nie ma, ale od jakichś 30 lat słyszę, że może kiedyś będzie. Oczywiście wszyscy w okolicy mają szamba. Dziewięć lat temu założyłem sobie oczyszczalnię VH4L. Nikomu nic nie zgłosiłem!!! Jest wszystko ...

Gość Dawid

04 Lis 2020, 10:01

Dokładnie, kończy się era tego typu urządzeń, cięzko uzyskać pozwolenie, które jest dodatkowo płatne około 2-3tyś plus koszt oczyszczalni z montażem wychodzi około 8 - 9 tyś nie opłacalne...

Gość EkoGeoTech

03 Wrz 2020, 08:32

Czas uzyskania pozwolenia wodnoprawnego uzależniony jest od jednostki, która rozpatruję wniosek. Uzyskanie takiego pozwolenia uzależnione jest od lokalnych warunków gruntow-wodnych panujących na terenie działki oraz od uwarunkowań prawnych min. obszary chronione. 

Gość Gość Kasia

30 Sie 2020, 19:17

Witam czy ktoś może wypowiedzieć się jak uzyskać operat wodnoprawny bo chcieliśmy to zrobić ale nie wiem od czego zacząć.W urzędzie za wiele nie można się dowiedzieć.Czy ktoś to już ma za sobą i mógłby się podzielić informacją podaję moj numer tel. 724460904 proszę o ...

Gość Ania

14 Sie 2020, 11:29

Niestety nie jest takie proste. Potwierdzam. W ogóle dostanie pozwolenia graniczy z cudem jeśli blisko jest kanalizacja. Plus operat ok. 2000tys.

Gość

08 Lip 2020, 09:47

to jest śmiechu warte tylko im kasa w głowie ,nie dość że człowiek chce za swoje pieniądze zrobić oczyszczalnie przydomową to jeszcze musi płacić za jakieś operaty

Gość mhtyl

06 Cze 2020, 16:30

52 minuty temu, Gość Marek napisał: Nie jest to takie proste jak opisuje artykuł. Do wybudowania oczyszczalni ścieków wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. Obecnie czas oczekiwania na pozwolenie wodnoprawne to 5-12 miesięcy. Ja już czekam 5 miesięcy Nie do każdej ...

Gość Marek

06 Cze 2020, 15:35

Nie jest to takie proste jak opisuje artykuł. Do wybudowania oczyszczalni ścieków wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. Obecnie czas oczekiwania na pozwolenie wodnoprawne to 5-12 miesięcy. Ja już czekam 5 miesięcy :)

Gość Monika P.

25 Maj 2020, 13:24

Witam, przed wykonaniem przydomowej oczyszczalni należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne na wykonanie tej oczyszczalni. I jest ono obligatoryjne przed zgłoszeniem na budowę. 

Gość Roman K.

06 Maj 2020, 17:34

niestety nie jest to prawda bo id ubiegłego juz roku potrzebny jest operat wodno-prawny aby takie zgłoszenie uzyskać w starostwie. Róznica to bagatela minimum 2 tys PLN które trzeba dodatkowo wydać. Dlaczego taki operat jest potrzebny bo oczyszczalnia to urzadenie wodne...masakra. Coraz ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT