Panasonic wprowadza domowe elektrociepłownie

Urządzenie ENE FARM, dostępne dotychczas tylko w Japonii, zostanie zaadaptowane przez Panasonic na potrzeby rynku europejskiego. Domowa elektrociepłownia będzie dostarczała zarówno energię elektryczną jak i ciepło, a przy tym jest energooszczędna i zajmuje stosunkowo mało miejsca.

Panasonic wprowadza domowe elektrociepłownie

Urządzenie o nazwie ENE FARM daje możliwość samodzielnego generowania energii i ciepła we własnym domu. Od czasu wprowadzenia pierwszych produktów ENE FARM w maju 2009 r. do stycznia br. Panasonic dostarczył około 5000 jednostek na sam na rynek japoński.

Te wyniki spowodowany chęć wprowadzenia domowych elektrociepłowni przez Panasonic także w Europie. W nowo powstałym Biurze Rozwoju Ogniw Paliwowych Panasonic w Langen w Niemczech, specjaliści japońscy i europejscy będą pracowali nad dostosowaniem produktu do potrzeb użytkowników europejskich.

W ENE FARM elektryczność jest wytwarzana poprzez reakcję chemiczną między tlenem zawartym w atmosferze i wodorem wyodrębnianym z gazu miejskiego, a ciepło będące produktem ubocznym tego procesu służy do ogrzewania domu i dostarczania ciepłej wody.

Jest to rozwiązanie bardzo przyjazne dla środowiska, ponieważ prąd jest wytwarzany i używany w jednym miejscu, nie ma strat przesyłowych, a ponadto można wykorzystać całe ciepło powstające podczas generowania elektryczności. W porównaniu ze standardowym używaniem prądu z elektrowni cieplnej oraz ogrzewaniem wody i mieszkania za pomocą miejskiego gazu, system ogniw paliwowych pozwala zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o około 35%, a emisji CO2 o około 48%.

Co bardzo ważne dla właścicieli domów jednorodzinnych powierzchnię wymaganą do instalacji zmniejszono o 50 procent w porównaniu z konwencjonalnym modelem i wynosi ona około 2 m2.

"W roku 2018 Panasonic będzie obchodził swoje setne urodziny. Do tego czasu chcemy uzyskać miano najbardziej "zielonej" firmy wśród producentów elektroniki. Chcemy być firmą, która najbardziej dba o środowisko naturalne dostarczając przy tym najwyższej klasy produkty i rozwiązania dla konsumentów, biznesu i przemysłu. Wprowadzenie ENE FARM i otwarcie Biura Rozwoju Ogniw Paliwowych jest bez wątpienia krokiem milowym w tym kierunku" mówi Ireneusz Smaga, prezes firmy Panasonic w Polsce i Krajach Bałtyckich.

źródło i zdjęcie: panasonic.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT