Powstanie projektu pn. "Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w Małych Bałówkach, Mikołajkach, Otrębie i Marzęcicach" to efekt braku kanalizacji w tych miejscowościach. Część mieszkańców posiada zbiorniki szambowe, ale tańszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków.
"Mieszkańcy u których będzie postawiona instalacji, sami będą decydować gdzie i za ile kupią materiały na jej wykonanie. Ich średni koszt wynosi około 3,5 tys. zł" powiedziała Adriana Furmanek, zastępca kierownika Referatu Inwestycji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy w Kurzętniku. "Kwestia dokumentacji i nadzoru spocznie na Centrum Ekotechnologii, w ramach podpisanej z gminą umowy. Dodatkowo planowane jest częściowe dofinansowanie przez gminę budowy oczyszczalni" dodała.
Mieszkańcy miejscowości nieobjętych planem budowy przydomowych oczyszczalni ścieków nie mogli czuć się pominięci. Spotkali się w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku z Anetą Świgoń z firmy "Centrum Ekotechnologii". Z tym przedsiębiorstwem wójt podpisał umowę dotyczącą przygotowania dokumentacji technicznych i pełnienia merytorycznego nadzoru nad budową wszystkich oczyszczalni. Udzielała ona cennych wskazówek i odpowiadała na nurtujące pytania zainteresowanym posiadaniem na swoich posesjach przydomowych oczyszczalni ścieków.
źródło i zdjęcie: kurzetnik.wm.pl
Komentarze