Wierzchosławice budują elektrownię słoneczną

Jeszcze w sierpniu 2011 r. rozpoczęta zostanie największa inwestycja solarna w Polsce. W gminie Wierzchosławice powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 MW. Wykonawca oczekuje jedynie poprawy warunków atmosferycznych.

Wierzchosławice budują elektrownię słoneczną

Wierzchosławice budują elektrownię słoneczną bez udziału inwestorów prywatnych. Wcześniej przewidywano montaż ogniw fotowoltaicznych uzyskujących moc 1,8 MW. Obecnie jednak, z uwagi na kłopoty z pozyskaniem pełnego finansowania, skala solarnej farmy uległa zmniejszeniu.

Na ruchomych platformach wspierających zainstalowane będzie 4445 modułów solarnych. Obrót platform z fotoogniwami, wykonywany zgodnie z ruchem słońca niczym heliotropizm roślin, pozwoli zoptymalizować uzysk energii z promieniowania słonecznego.

O dofinansowanie projektu farmy fotowoltaicznej gmina Wierzchosławice ubiegała się w Szwajcarsko-Polskim Fudnuszu Współpracy. Funduszy z tego źródła nie udało się gminie uzyskać. Dalsze starania Wierzchosławic zaowocowały otrzymaniem unijnej dotacji w wysokości 5 mln zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pomimo zredukowania całkowitej mocy fotowoltaicznej instalacji z 1,8 MW do 1 MW, będzie to największa elektrownia słoneczna w Polsce. Wytwarzana przez nią zielona energia będzie odsprzedawana do sieci energetycznej po odpowiednio skalkulowanej, preferencyjnej cenie obejmującej wsparcie w postaci zielonych certyfikatów. Zrealizowana inwestycja zapewni w ten sposób gminie Wierzchosławice dodatkowe dochody.

źródło: gramwzielone.pl
zdjęcie: Viessmann

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT