Uruchomiono akumulator ciepła w Białymstoku

W Elektrociepłowni Białystok uruchomiono akumulator ciepła, który pozwala lepiej wykorzystywać produkowaną energię. Jego zadaniem jest gromadzenie nadwyżki wyprodukowanego w ciągu dnia ciepła, aby można ją było wykorzystać w nocy.

Uruchomiono akumulator ciepła w Białymstoku

Uruchomiony akumulator ciepła w Białymstoku ma średnicę 21 m i wysokość 38 m, a jej pojemność to 12 tys. m3. EC Białystok wyłożyła na inwestycję 11 mln zł. Pozostałe 5 mln zł uzyskała ona z Unii Europejskiej w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Budowa akumulatora ciepła w Białymstoku jest jedną z wielu inwestycji ciepłowniczych przeprowadzonych w mieście. Białostocki MPEC w ubiegłym roku na inwestycje wydał 30 mln zł, które wykorzystano na modernizację sieci ciepłowniczej, budowę i modernizację węzłów ciepłowniczych, rozwój zdalnego nadzoru nad pracą węzłów i sieci czy też rozbudowę systemu radiowego odczytu ciepłomierzy.

Tamtejszy MPEC planuje również budowę w przyszłym roku bloku kogeneracyjnego w Ciepłowni Zachód.

Największą inwestycją, która wkrótce wystartuje w Białymstoku będzie budowa elektrociepłowni na odpady. Na początku października br. przyznano unijną dotację dla tego projektu. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2015 r.

Zakład według planów ma spalać 120 tys. ton odpadów rocznie. Jego moc produkcyjna będzie zaś wynosiła ponad 15 MWh energii elektrycznej rocznie oraz do 360 tys. GJ energii cieplnej w sezonie grzewczym.

Białostocki akumulator ciepła jest jedną z niewielu tego typu konstrukcji w kraju.

źródło i zdjęcie: pap.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT