Systemy oddymiania firmy D+H

Centrum handlowe Loop5 jest jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych, zlokalizowanych w okolicach Frankfurtu. Loop5 zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swój pełen uroku wygląd - zastosowane w nim systemy oddymiania firmy D+H pozwalają zapewnić komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Systemy oddymiania firmy D+H

Budowę znajdującego się w Weiterstadt centrum handlowego Loop5 zakończono w październiku 2009 roku, dlatego też nie powinno nikogo dziwić, że zarówno jego wygląd, jak i zastosowane rozwiązania technologiczne tchną nowoczesnością. W jego łagodnych, można by rzec aerodynamicznych, kształtach widać wyraźną inspirację lotnictwem, co niewątpliwie ma związek ze znajdującym się w niedalekim sąsiedztwie portem lotniczym we Frankfurcie.

Jednak nie tylko zewnętrzny kształt budynku nawiązuje do wolności związanej z lataniem - wnętrze bowiem zostało zaprojektowane w taki sposób, by tworzyć luźną i otwartą atmosferę. Efekt ten jest spotęgowany przez filigranową, stalowo-szklaną konstrukcję dachu, która dodatkowo zwiększa optycznie wnętrze i daje efekt nieskrępowanej niczym przestrzeni. Dach ten, o wymiarach 70 x 25 metrów, stanowi rozwinięcie klasycznej, siodłowej konstrukcji dachu, tworząc nachylone części boczne, wyglądem przypominające skrzydła.

Dodatkowo, część pasażu jest oświetlona naturalnym światłem słonecznym, co jest zasługą jasnego, szklanego świetlika w kształcie beczki o powierzchni prawie 1.000 metrów kwadratowych. Jednak oprócz efektu wizualnego, konstrukcje te mają jeszcze inną funkcję, a mianowicie stoją na straży bezpieczeństwa i komfortu osób znajdujących się w budynku.

Zastosowanie ultranowoczesnych rozwiązań firmy D+H pozwoliło stworzyć system wentylacji oraz oddymiania, który w razie pożaru szybko i skutecznie odprowadzi dym i szkodliwe gazy, powstałe w wyniku działania ognia. Osiągnięto to, poprzez zamontowanie w 90 spojlerach dachowych aż 180 napędów, kontrolowanych przez pięć central oddymiania RZN43xx-E.

Ze względu na duże rozmiary i wagę pojedynczego okna (1,5mx1,5m powierzchni i 150 kg wagi), użyte napędy muszą wykazywać się wyjątkowo dużą siłą ściskania i ciągnięcia, dlatego też zdecydowano się na napędy zębatkowe ZA 85 firmy D+H, które dysponując siłą aż 1500 N, bez problemu radzą sobie z nawet najbardziej wymagającymi oknami. Dodatkowo, systemy napędów ZA mają możliwość indywidualnego programowania funkcji wentylacji, zapewniając duży komfort dzięki bardzo cichej pracy i niskiemu zapotrzebowaniu na energię.

Jednak same napędy okienne umieszczone w przeszklonym dachu budynku Loop5 nie wystarczą, by mówić o kompleksowym zabezpieczeniu w przypadku pożaru. Projektując system oddymiania, specjaliści z firmy D+H uwzględnili również instalacje dźwigowe - windy zabezpiecza aż jedenaście systemów Lift Smoke Control Premium, które zapewniają stałą kontrolę powietrza i oddymianie szybów.

Zastosowanie dodatkowej czujki dymu na głównym poziomie ewakuacyjnym windy, przewiduje alternatywny poziom ewakuacyjny. Takie rozwiązanie gwarantuje, że w przypadku pożaru kabina dźwigu zjedzie na bezpieczny poziom. Dzięki integracji systemów LSC Premium z systemem sterowania, reakcja na ewentualne zagrożenie jest niemal natychmiastowa, co w przypadku zamkniętych przestrzeni jest wyjątkowo ważne dla potrzeb ewakuacji.

Projektując centrum handlowe Loop5 postawiono na perfekcję, zarówno w wyglądzie jak i w kwestiach zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dzięki zastosowaniu rozwiązań systemowych firmy D+H, budynek centrum handlowego Loop5 pozwala nam nie tylko cieszyć się pięknem architektury współczesnej, ale również daje nam poczucie bezpieczeństwa. A przecież to właśnie połączenie tych dwóch cech, jest często nadrzędnym celem przyświecającym architektom.

źródło i zdjęcia: D+H

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT