Niskie ciśnienie wody - poznaj przyczyny i sposoby naprawy

Aby zagwarantować mieszkańcom wygodę użytkowania wody z kranu, niezbędne jest zachowanie odpowiedniego ciśnienia w domowej instalacji wodociągowej. Przepisy oraz normy techniczne ustalają, że ciśnienie wody w sieci powinno oscylować w zakresie od 0,5 do 6 barów, przy czym zalecana wartość to 4 bary.

Niskie ciśnienie wody - poznaj przyczyny i sposoby naprawy

Poziom ciśnienia wynoszący 4 bary jest zazwyczaj przyjętym standardem w instalacjach mieszkalnych. Jednak użytkownicy mogą doświadczyć niespodziewanych spadków ciśnienia, co może wpływać na codzienne użytkowanie wody.

Jakie mogą być przyczyny niskiego ciśnienia wody?

Niskie ciśnienie wody może mieć różnorodne podłoże. W pierwszej kolejności zaleca się weryfikację szczelności systemu oraz adekwatność ustawień zaworów, co jest szczególnie istotne w nowo powstałych budynkach. W obiektach o dłuższej historii nierzadko przyczyną są rury zablokowane przez osady, takie jak kamień.

Zagrożeniem dla prawidłowego przepływu wody mogą okazać się również zanieczyszczone filtry w bateriach, zarówno w kuchni, jak i łazience. Obniżone ciśnienie często jest efektem biofilmu, który formuje się na ściankach rur przez działalność bakteryjną.

Do czyszczenia rur z osadów kamienia używa się środków chemicznych, jednak wymagają one ostrożnego stosowania, aby nie uszkodzić instalacji.

W nowych obiektach problem niskiego ciśnienia może być związany z niepoprawnie zainstalowanymi rurami z polipropylenu. W starszych budowlach natomiast, kłopot ten często wynika ze zużycia rur, które są bardziej podatne na przecieki.

Czasami przyczyną może być ograniczenie dostępu do wody ze strony dostawcy. Jeśli inne przyczyny zostaną wyeliminowane, warto rozważyć zastosowanie urządzeń do regulacji ciśnienia, by poprawić sytuację.

Reduktor ciśnienia PN25 0,5-6 bar z manometrem.

Rozwiązania dla utrzymania odpowiedniego ciśnienia

Efektywne metody na zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody obejmują montaż zestawów hydroforowych. Takie zestawy, składające się z pompy i zbiornika hydroforowego, efektywnie podnoszą ciśnienie w domowych instalacjach wodociągowych.

Zbiornik hydroforowy, często używany razem z pompą, gwarantuje równomierne ciśnienie w systemie wodociągowym, bez względu na źródło wody - czy to będzie studnia, czy miejska sieć wodociągowa.

Jest to kluczowe, szczególnie gdy niskie ciśnienie na etapie połączenia z siecią komplikuje skuteczne dostarczanie wody do wszystkich punktów odbioru w mieszkaniu.

Zastanawiając się, dlaczego nie wystarcza standardowa pompa, należy zwrócić uwagę na konstrukcję typowych pomp, które nie są przystosowane do ciągłej pracy z ciśnieniowymi źródłami wody. W takich pompach, uszczelka wału często szybko się zużywa, co może skutkować przedostawaniem się wody do silnika i, ostatecznie, awarią urządzenia.

Pompy zaprojektowane specjalnie do podnoszenia ciśnienia są budowane tak, aby wytrzymać wymagające warunki eksploatacji, chroniąc delikatne części przed wodą i zapewniając niezbędną wydajność dla bezproblemowego działania.

Takie urządzenia sprawdzają się nie tylko w domach prywatnych, ale również są wykorzystywane do zasilania systemów przeciwpożarowych, w obiektach przemysłowych oraz w systemach nawadniających w rolnictwie.

Jeśli instalacja nie obejmuje zbiornika hydroforowego, warto rozważyć jego zakup. Nie tylko pozwala on na osiągnięcie i utrzymanie pożądanego ciśnienia, ale również służy jako magazyn wody na wypadek spadku ciśnienia w sieci do poziomu nieakceptowalnego.

Jaka powinna być wydajność pompy do wody?

Dobór adekwatnego zestawu hydroforowego musi uwzględniać specyficzne potrzeby danego gospodarstwa domowego. W ofercie rynkowej znajdują się zarówno małe, łatwe do umieszczenia w kuchni zestawy, jak i większe, potrzebujące odrębnego pomieszczenia.

Decydującym czynnikiem jest określenie indywidualnego zapotrzebowania na wodę, co bezpośrednio wpływa na konieczną pojemność zbiornika oraz wydajność pompy.


Źródło i zdjęcia: FERRO

Fot. otwierająca: Pixels

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT