Gdzie stosuje się świece dymne?

Wbrew pozorom wytworzenie właściwego dymu nie jest takie proste. Przede wszystkim musi on być przystosowany do warunków środowiska, w jakim ma być używany, tj. do temperatury otoczenia, wilgotności, prędkości wiatru, obecnych w powietrzu zanieczyszczeń oraz oświetlenia.

Gdzie stosuje się świece dymne?

Dym powinien posiadać taką samą gęstość, jaką ma otaczające powietrze - tylko wtedy będzie podążał wraz z nim przez miejsca nawet najmniejszego strumienia powietrza.

Dym emitowany w miejscu przebywania ludzi lub zwierząt musi być łagodny, nie może powodować podrażnień. Oczywiście każdy dym musi być również bezpieczny w użyciu, przechowywaniu i w transporcie.

Światowy lider w produkcji świec dymnych do zastosowań profesjonalnych - szwedzki Björnax - do produkcji używa wyłącznie substancji chemicznych o wysokiej czystości.

Świece nie zawierają w składzie cynku, gumy ani naftalenu a kartridże wykonane zostały z przyjaznego środowisku tworzywa. Bezpieczeństwo świec Björnax zostało potwierdzone w ponad 250 testach.

GDZIE STOSUJE SIĘ ŚWIECE DYMNE?

Wentylacja, klimatyzacja, systemy oddymiania itp. 

Świece dymne znajdują szerokie zastosowanie w branży wentylacyjnej, gdzie wykorzystywane są do testowania przepływu powietrza w pomieszczeniach, a także do badania szczelności kanałów wentylacyjnych oraz rurociągów. Do tych celów zwykle używane są świece dające biały dym, który jest dobrze widoczny w świetle dziennym.

Do badania szczelności systemów odwadniania, cystern, kanałów ściekowych itp. doskonale nadają się świece emitujące dym kolorowy.

Pozwalają one na znalezienie miejsca nieszczelności nie tylko na podstawie obserwacji ulatniającego się dymu, ale również pozostawiają w miejscu wycieku kolorowy osad (z tego powodu należy jednak unikać stosowania ich w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych).

Dym zapachowy umożliwia z kolei wyszukiwania miejsc nieszczelności również przy pomocy węchu, co sprawdza się w szczególności w badaniach długich kanałów i rurociągów, a także wszędzie tam, gdzie wyciek znajduje się w miejscu trudnym do zobaczenia.

Wstępne badanie przy pomocy świecy dymnej pozwala szybciej zmierzyć wyciek czy przepływ powietrza przy pomocy odpowiednich przyrządów, wskazując miejsce, w którym należy ich użyć. Badanie przy pomocy dymu, który można sfotografować często wystarcza do podstawowej oceny badanego systemu i jest przydatnym uzupełnieniem odczytów.

Świece dymne Björnax.

Systemy kominowe

Badanie kominów przy pomocy świec dymnych to najlepszy sposób na sprawdzenie ich integralności.

Świece dymne Björnax mogą być używane do testowania kominów murowanych, z wkładem lub bez, a także prefabrykowanych systemów ze stali nierdzewnej.

Wykonanie testu pozwala zapobiec groźbie przedostawania się do pomieszczeń dymu, sadzy, popiołu oraz - co najważniejsze - trującego tlenku węgla.

Testowanie systemów pożarowych

Świece dymne są idealnym produktem do testowania czujników pożarowych i systemów kontroli dymu w budynkach mieszkalnych i komercyjnych (alarmy reagują na dym pochodzący ze świec). Są również pomocne na etapie instalacji czujników tych systemów, pozwalając sprawdzić zachowanie się dymu w danym obiekcie i zdecydować o najlepszym miejscu ich umieszczenia.

Przykłady innych zastosowań świec dymnych

Świece dymne i inne źródła dymu Björnax mogą być również używane do badania ciągu, testowania szczelności komór pod- i nadciśnieniowych, systemów filtracji powietrza czy systemów odpylających. Są przydatne przy usuwaniu azbestu oraz utylizacji odpadów.

Mogą być używane do testowania przepływu w nowych instalacjach gazowych, wymiennikach ciepła, okapach odciągowych i kuchennych, a ponadto w ćwiczeniach straży pożarnej i służb ratunkowych, w wojskowości, w modelarstwie oraz w branży filmowej itd.

Oferta świec dymnych Björnax obejmuje:

  • świece standardowe,
  • świece zapachowe,
  • świece „czystego dymu” (seria Pure Smoke) - które nie zawierają w składzie chlorku amonu oraz posiadają obniżoną zawartość innych chlorków; przeznaczone są w szczególności do stosowania w pomieszczeniach „wrażliwych”, jak serwerownie, sale komputerowe, laboratoria, pomieszczenia czyste itp.; ich dym zbudowany jest z suchych, stałych cząstek i nie pozostawia po użyciu zabrudzeń ani substancji oleistych,
  • świece kolorowe (emitujące dym barwny) - dostępne w kolorach: zielonym, niebieskim, żółtym, pomarańczowym, czerwonym oraz ciemnoszarym,
  • „długopisy’ dymowe Smoke-Pen - idealne do testowania czujników dymu, systemów wyciągowych, do badania wycieków, ciągu oraz modelu przepływu powietrza na wlotach i wylotach systemów wentylacyjnych, a także do wielu innych zastosowań; długopisy” Smoke-Pen - podobnie do świec Pure Smoke - są źródłem „czystego dymu”,
  • zapałki dymne - dymiące przez ok. 25 sekund,
  • proszek dymny FP-Smoke - wyjątkowo przyjazny środowisku produkt, który do zainicjowania dymienia wymaga jedynie ściśnięcia butelki, a do tego również może być stosowany w pomieszczeniach wrażliwych.

Wszystkie rodzaje świec dymnych Björnax dostępne są w 4 wielkościach: 3, 9, 18 oraz 60 g. W zależności od wielkości umożliwiają uzyskanie od 2,5 do 55 m3 dymu.

Źródło i zdjęcia: WIGMORS


Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT