Nieuwzględnienie wysokości wykończonej posadzki i sufitu
Ustalając wysokość pomieszczeń na poddaszu, musimy pamiętać o tym, że ulegnie ona zmniejszeniu po ułożeniu warstw podłogowych i wykończeniu skosów dachowych. W praktyce pomieszczenia obniżą się nawet o 15-20 cm, co w najniższych miejscach może znacznie utrudnić funkcjonalne zagospodarowanie.
Zbyt mała wysokość biegu schodów
W przypadku umieszczenia schodów przy ścianach zewnętrznych budynku, trzeba zwrócić uwagę na to, aby bieg schodów miał wysokość dostosowaną do skosu dachu po ociepleniu. Nieuwzględniona w obliczeniach warstwa izolacji może sprawić, że w górnym odcinku schodów wejście będzie zbyt niskie i podczas wchodzenie będziemy zawadzać głową o sufit.
Za niskie lub za wysokie osadzenie okna w dachu
Na komfort użytkowania okien na poddaszu duży wpływ ma sposób ich umieszczenia. Stanowią one najczęściej główne źródło naturalnego światła i dopływu powietrza. Okno połaciowe powinno być zamontowane na tej samej wysokości, co okno fasadowe, czyli 90-100 cm od podłogi. Tylko wtedy można przez nie wyglądać, utrzymując kontakt z otoczeniem domu nawet w pozycji siedzącej.
Brak wentylacji ocieplenia dachu
Przy wymianie pokrycia układanego na pełnym deskowaniu, na krokwiach trzeba zamocować folię paroprzepuszczalną, a następnie kontrłaty o grubości 2,5-3 cm i dopiero na nich położyć deski lub płyty OSB. Pominięcie tych warstw uniemożliwi wentylację ocieplenia i gromadząca się wilgoć zniszczy drewno. Ocieplenie sufitu na jętkach należy przykryć folią paroizolacyjną, ułożyć przewiewną podłogę, np. z rozsuniętych desek, i zapewnić wentylację poprzez otwory w ściankach szczytowych. Nawet jeśli nie zamierzamy korzystać ze strychu, warto zamontować w suficie wyłaz, pozwalający na wejście i sprawdzenie stanu tej przestrzeni pod dachem.
Brak odpowiedniej liczby puszek instalacyjnych, łączników i przewodów instalacji elektrycznej
Podczas układania opłytowania ścianek działowych i skosów, powinniśmy osadzić we wcześniej przewidzianych miejscach puszki instalacyjne pod gniazda i łączniki elektryczne oraz rozprowadzić wszystkie przewody elektryczne o odpowiedniej długości. Późniejsze ich przedłużenie będzie kłopotliwe, gdyż trudno będzie odnaleźć przewód (zwłaszcza w warstwie ocieplenia poddasza). Ponadto dobrze jest, zanim instalacja zostanie zakryta płytami, zrobić zdjęcia jej przebiegu, co uchroni nas przed jej uszkodzeniem, np. podczas wiercenia otworów pod kołki montażowe do mebli.
Brak usztywnienia podniesionej ścianki kolankowej
Wyższa ścianka kolankowa wymaga solidnego usztywnienia. Najczęściej wykonuje się je w postaci słupków żelbetowych i wieńca. Konstrukcja żelbetowa musi być połączona ze ścianami szczytowymi i związana z istniejącym wieńcem stopowym.
Zbyt cienka warstwa ocieplenia ścianek osłonowych
Ścianki, wydzielające część użytkową poddasza od reszty powierzchni poddachowej, muszą mieć ciepłochronność przynajmniej taką, jak ściany zewnętrzne domu (min. 15 cm wełny bądź styropianu). Ocieplić trzeba również pas stropu niższej kondygnacji, znajdujący się po zewnętrznej stronie ścianki osłonowej. Jeśli mają one konstrukcję szkieletową, od strony wewnętrznej należy ułożyć folię paroszczelną, a od zewnątrz zapewnić wentylację przestrzeni poddachowej.
Redakcja BudownicwaB2B
Komentarze