Wykonanie czegokolwiek cięższego - ścianek murowanych, a nawet szkieletowych z cięższym poszyciem, np. z podwójnej warstwy płyt g-k albo drewnopochodnych - powinien zaaprobować specjalista. Istotna jest nie tylko masa ścianki, ale również to, czy jest ona ustawiona podłużnie czy poprzecznie do belek stropowych (elementów nośnych). W pierwszym przypadku, całe obciążenie przejmuje 1 lub 2 belki, w drugim zaś kilka.
Wiele osób nie chce stosować ścianek szkieletowych, bo mają opinię źle izolujących od dźwięków i podatnych na uszkodzenia. Ta niechęć jest uzasadniona, jednak tylko w przypadku typowego wykonania. Podwójna ścianka szkieletowa może mieć parametry akustyczne nawet lepsze niż typowe ścianki murowane. Sposobem na niską wytrzymałość płyt poszycia jest z kolei wykonanie go nie ze zwykłych płyt g-k, lecz drewnopochodnych.
Przy zbliżonej cenie, płyty drewnopochodne są nawet bardziej odporne niż tynk. Nie zrobimy w nich więc przypadkowo dziury po uderzeniu wnoszonym na strych meblem. Na płycie drewnopochodnej można też bez problemu, nie robiąc dodatkowych wzmocnień, powiesić ciężką półkę czy szafkę. Gładkie płyty, takie jak mfp, nadają się przy tym od razu do malowania.
Jarosław Antkiewicz
Komentarze