Adaptacja poddasza - Inwentaryzacja
Bardzo dobrze, jeśli mamy pochodzące z dokumentacji projektowej rysunki strychu - rzuty i przekroje. Jeżeli ich brak, to bezwzględnie trzeba sporządzić rysunki z natury. Koniecznie zaznaczmy na nich wysokość w poszczególnych częściach poddasza i wszelkie elementy utrudniające zagospodarowanie: kominy, słupy, piony kanalizacyjne itd. Dzięki temu zorientujemy się, czy na strychu w ogóle da się wygospodarować satysfakcjonujące nas, odpowiednio duże i ustawne pomieszczenia. Czy to ma być np. dodatkowy, tylko sporadycznie użytkowany, pokój dla gości, czy myślimy o drugim samodzielnym mieszkaniu?
Możliwości adaptacji zależą głównie od tego, jaki jest kształt i konstrukcja dachu, a nie powierzchnia poddasza mierzona po podłodze. Wynika to z faktu, że do pełnego wykorzystania nadaje się część pomieszczenia o wysokości przynajmniej 1,9 m (tzw. wysokość stania), a do ustawienia sprzętów i mebli przy ścianach potrzebna jest wysokość 1,2-1,5 m. Efektywnemu wykorzystaniu poddasza sprzyja:
- prosty kształt dachu; najlepsze są dwuspadowe;
- znaczny kąt nachylenia połaci (powyżej 30°), bo dzięki temu wysokość pomieszczenia szybko rośnie, w miarę oddalania się od ściany;
- wysoka ścianka kolankowa (ponad 1 m);
- duża rozpiętość dachu (ponad 8 m);
- brak słupów lub ścian nośnych.
Bardzo duże znaczenie ma też umiejscowienie schodów. Najlepiej, jeśli biegną w przybliżeniu równolegle do połaci dachu. Wówczas zajmują częściowo przestrzeń o niewielkiej wysokości, blisko okapu. Dobrze też, jeśli schody są blisko środka, a nie któregoś z krańców budynku. Dzięki temu możemy zaplanować wygodne wysokie pomieszczenia po obu ich stronach, nie tracąc najcenniejszego miejsca pod kalenicą na komunikację.
Adaptacja poddasza - Opinia konstruktora
Nasze plany w możliwie wczesnej fazie powinniśmy skonsultować z konstruktorem. Sprawdzi on wytrzymałość stropu i więźby dachowej (zaproponuje ich ew. wzmocnienie) oraz możliwość przesunięcia elementów konstrukcyjnych. Każdy przypadek trzeba niestety traktować indywidualnie i bez pomocy doświadczonego specjalisty się nie obejdzie. Strop z założenia nieużytkowego strychu mógł być np. zaprojektowany jako słabszy, o mniejszej nośności, niż na kondygnacjach mieszkalnych. Z kolei nisko położone jętki czy psujące ustawność słupy podpierające więźbę niejednokrotnie da się przesunąć bez specjalnych kłopotów. Generalnie każdy budynek da się przeprojektować i wzmocnić w razie potrzeby, ale może to być na tyle skomplikowane i kosztowne, że straci sens.
Do posiadanej dokumentacji projektowej należy mieć ograniczone zaufanie. Niejednokrotnie w trakcie budowy pojawiają się znaczne odstępstwa od pierwotnego planu. Szczególnie w starych domach, budowano nie z tego, co przewidywał projekt, lecz z tego, co udało się zdobyć.
Adaptacja poddasza - Projekt i formalności
Jeżeli w ramach zagospodarowania poddasza, nie naruszamy elementów konstrukcyjnych budynku oraz nie zmieniamy jego wymiarów zewnętrznych i wyglądu, np. przez dobudowanie lukarn, to możemy spróbować załatwić niezbędne formalności w wydziale budownictwa i architektury starostwa powiatowego (ew. odpowiadającego mu urzędu w miastach), nie w trybie złożenia wniosku o pozwolenie na budowę /przebudowę, ale składając zgłoszenie o zmianie sposobu użytkowania pomieszczeń. Zgłoszenie należy złożyć przynajmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. O ile urząd nie zgłosi w ciągu tego czasu sprzeciwu, można rozpocząć prace. Po zakończeniu prac zmianę sposobu użytkowania trzeba też zgłosić w urzędzie skarbowym, bo zmieni się wymiar podatku od nieruchomości. Konieczne będzie także sporządzenie nowej charakterystyki energetycznej budynku.
Jeśli zaś dokonujemy zmian w elementach konstrukcyjnych, zmieniają się wymiary zewnętrzne albo urząd odrzuci zgłoszenie o zmianie sposobu użytkowania pomieszczeń, to konieczne jest sporządzenie projektu architektoniczno-budowlanego i wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę. Procedura jest zasadniczo ta sama, co przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę nowego obiektu, choć nie musimy martwić się np. o przyłączenie mediów.
Jarosław Antkiewicz
Budujemy Dom - budownictwo ogólne
08 Sie 2019, 07:27
Dnia 6.08.2019 o 09:50, Gość Łukasz napisał: Witam. Czy po zakończeniu adaptacji poddasza wymagane jest sporządzenie inwentaryzacji geodezyjnej jeżeli obrys domu nie zmienił się? Czy takie czynności jak podwyższenie ścian poddasza, zmiana kształtu dachu, etc. przyczyniają ...
retrofood
06 Sie 2019, 08:24
34 minuty temu, Gość Łukasz napisał: Witam. Czy po zakończeniu adaptacji poddasza wymagane jest sporządzenie inwentaryzacji geodezyjnej Czemu geodezyjnej? Inwentaryzację budowlaną!
Gość Łukasz
06 Sie 2019, 07:50
Witam. Czy po zakończeniu adaptacji poddasza wymagane jest sporządzenie inwentaryzacji geodezyjnej jeżeli obrys domu nie zmienił się? Czy takie czynności jak podwyższenie ścian poddasza, zmiana kształtu dachu, etc. przyczyniają się do wykonania w/w dokunentacji?