Jak zaplanować stolarkę okienną w strzelistych pomieszczeniach?

Poddasze użytkowe to miejsce z wielu powodów niezwykłe. Kto bowiem nie chciałby tuż przed zaśnięciem patrzeć w gwieździste niebo czy cieszyć się rodzinnym spotkaniem z zachwycającym widokiem i ciepłymi promieniami słońca w tle? Jednak, by w pełni korzystać z wszelkich dobrodziejstw naturalnego oświetlenia, wybrana przez nas stolarka okienna musi być nie tylko estetyczna i wytrzymała, lecz przede wszystkim funkcjonalna.

Jak zaplanować stolarkę okienną w strzelistych pomieszczeniach?

Mogłoby się wydawać, że codzienne korzystanie z okien dachowych przysparza wielu kłopotów. Gdy podejmiemy decyzję o wiosennych, letnich czy jesiennych porządkach, na drodze staje nam wysoki montaż, konieczność przyjęcia do mycia niewygodnej pozycji, wymagającej często niemałych zdolności akrobatycznych, i konieczność zakupu bezpiecznej drabiny. Podobnie wygląda kwestia codziennego wietrzenia pomieszczeń - zwłaszcza jeśli wzrost nie jest naszym największym atutem. Jednak już na etapie wyboru okien możemy zaopatrzyć je w bardzo funkcjonalne rozwiązania, które zdecydowanie ułatwią ich codzienne użytkowanie - niezależnie od tego, ile mamy wzrostu.

Sprytne zamykanie okien dachowych

Zamykanie i otwieranie zamontowanych wysoko okien dachowych może sprawić nie lada kłopot, szczególnie jeśli chcemy szybko przewietrzyć pomieszczenie. Każdorazowe korzystanie z drabiny, choć pomocne, może po pewnym czasie stać się po prostu uciążliwe - nie tylko ze względów użytkowych, lecz także z powodu samego przechowywania niezbędnego sprzętu. Nie może być tak, że decydując się na okno dachowe, jesteśmy zarazem zobligowani do kupna podręcznego podestu, przenośnych schodków czy innych zajmujących przestrzeń rozwiązań. W tym wypadku należy działać dyskretnie i pragmatycznie.

Alternatywą dla nieporęcznych akcesoriów jest niezwykle przydatny drążek teleskopowy, który z łatwością pomoże w obsłudze wysoko zamontowanych okien. Rozwiązanie z serii ADO zwiększy zasięg naszych rąk o ponad 190 cm, a umiejscowiony na końcu pierścień z łatwością pomoże w szybkim i bezproblemowym zamknięciu czy otwarciu okna, rekomenduje Marcin Demski, ekspert firmy Okpol.

Inteligentna stolarka okienna

Jeśli skorzystamy z pomysłów inteligentnego budownictwa, z pomocą przyjdzie nam cały szereg akcesoriów, które pozwalają na zarządzanie stolarką okienną bez ruszania się z miejsca. Nowoczesne, elektryczne okna dachowe sterowane za pomocą pilota lub ściennego włącznika to idealne rozwiązanie do wysokich pomieszczeń i trudno dostępnych miejsc. Wystarczy jedno naciśnięcie guzika, by uchylić lub zamknąć okno, dowolnie sterując ilością wpadającego do pomieszczenia powietrza.

Okna kolankowe

Jeśli jeszcze nie wybraliśmy odpowiedniej stolarki, a projekt pozwala na nieco śmielsze rozwiązania, warto zwrócić uwagę na okna kolankowe, które łączą w sobie zalety okna połaciowego i fasadowego. Po pierwsze, ich ogromnym walorem jest estetyka. Przeszklenia sięgające pionowo w dół gwarantują bowiem doskonałe oświetlenie i widoczność - dla osoby zarówno stojącej, jak i siedzącej. Dodatkowo zyskujemy niezwykły, niczym nieograniczony widok, nie tylko na niebo. Okna kolankowe można z powodzeniem grupować w bloki, tworząc niezwykle efektowną ścianę świetlną. Z drugiej strony ich układ doskonale sprawdzi się tam, gdzie klamka musi być w zasięgu ręki, na wysokości dostosowanej do każdego użytkownika wnętrza.

Poddasza użytkowe szturmem zdobywają serca projektantów, a - jak widać - nowoczesne technologie pozwalają na ergonomiczne i w pełni funkcjonalne zagospodarowanie tego, niełatwego kompozycyjnie, pomieszczenia. Reszta jest... wyobraźnią.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Okpol

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT