Osoby, które planują budowę domu na ogół szukają informacji na własną rękę w Internecie, a także pozyskują informacje od znajomych, którzy już wybudowali domy. Pamiętajmy też, że duży wpływ na wybór technologii mają: wykonawca albo architekci lub biura projektowe, u których inwestorzy kupują projekt.
Z uwagi na stale rosnące koszty materiałów i energii ludzie szukają dziś alternatywnych technologii budowy domów, nie poprzestając tylko na domach murowanych, bo te – jak się okazuje – wcale nie są pozbawione wad.
Jaka technologia budowy domu jest najlepsza?
Gdy mamy za sobą zakup działki, pora na to, by stanął na niej dom. Dziś myśląc o budowie, wiemy, że postawienie domu murowanego to nie jedyne rozwiązanie i jest to najzwyczajniej jedna z wielu opcji, jakie są obecnie dostępne na rynku.
Prawdą jest, że w przypadku murowanego domu liczy się trwałość budynku (domy te służą przecież przez wiele lat). Poza tym, znajomość technologii przez ekipy budowlane nie jest zwykle problemem i przekłada się na łatwość znalezienia wykonawców, to jednak ma on wiele słabszych punktów, zwłaszcza w porównaniu do innowacyjnych rozwiązań.
Po pierwsze, w sytuacji rosnących cen materiałów budowlanych, koszt budowy domu murowanego może przewyższyć koszty budowy domu wzniesionego innym sposobem – np. jak dom drewniany, dom szkieletowy czy opierający się o innowacyjne technologie budowlane (jak choćby IZODOM).
W niektórych przypadkach mówić o dużej rozpiętości cenowej za materiały, to jednak często koszt budowy domów murowanych i cena domknięcia inwestycji jest wysoka. Mało tego: z roku na rok rośnie. Z tego powodu warto znać także alternatywne technologie budowlane.
Po drugie, problemem pozostaje długi czas trwania budowy. To prawda, że mamy dziś duży wybór materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych, a budować można się etapami. Jednak nikt z nas nie chce, by wymarzone miejsce na ziemi podobne było latami nie do domu, lecz do placu budowy.
W praktyce oznacza to, że inne technologie budowlane oferują to samo, jeśli nie więcej, zwłaszcza jeśli mamy na myśli przyszłość budowania domów. Wyjaśniamy dlaczego.
Technologie – nie tylko dom murowany
W Polsce dominuje obecnie technologia murowana, a zaraz za nią plasuje się technologia szkieletu drewnianego (czyli zwanej domem szkieletowym, z racji na konstrukcję wykonanego z drewna obiektu).
Stojąc przed decyzją, możemy rozważyć choćby domy wybudowane w innych, często mniej popularnych, ale za to dużo bardziej innowacyjnych technologiach, które z czasem gwarantują niższe koszty utrzymania domu.
Warto pomyśleć o wszystkich dostępnych technologiach już na etapie projektu. Jakie są dziś najpopularniejsze alternatywy, jeśli chodzi o budowę domu? Którą wybrać i czym się kierować?
Budowa domu murowanego a inne opcje
Obecnie na rynku mamy dostępne różne technologie wznoszenia ścian takie jak:
- ściany z betonu komórkowego,
- ściany z bloczków silikatowych,
- ściany z ceramiki,
- ściany w konstrukcji szkieletowej,
- szalunek tracony, np. IZODOM.
Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybór technologii zależy od potrzeb inwestora. Są jednak aspekty, które trzeba uwzględnić. Warto wziąć pod uwagę:
- dobrą izolację przegrody,
- trwałą i mocną konstrukcję (porównajmy wówczas trwałość domów szkieletowych, murowanych oraz innych ze sobą),
- możliwość wykonania dowolnej bryły budynku i zastosowania wielu rozwiązań architektonicznych,
- szybkość budowy,
- ceny materiałów,
- brak mostków technicznych (minimalizacja strat ciepła przez elementy konstrukcji),
- kompleksowość systemu (technologii) budowy domu na co wpływa możliwość zakupu materiałów u jednego dostawcy, przez co budowa domu staje się bardziej dostępna i tańsza,
- obsługa klienta i wsparcie na każdym etapie inwestycji.
Technologie budowy domu: od czego zacząć?
Niezależnie od wyboru technologii oraz czy budujemy mały, średni czy duży dom – wyzwania, którym musimy stawić czoła są takie same. Wśród punktów do realizacji należy wskazać:
- wybór działki,
- wybór projektu (projekt gotowy czy indywidualny),
- wybór technologii budowy domu (fundament czy płyta fundamentowa, technologia wznoszenia ścian, konstrukcja, izolacja i pokrycie dachu,
- zdobycie pozwolenia na budowę,
- przyłącza (elektryczne, kanalizacja lub szambo, woda z sieci lub studnia wiercona) wybór wykonawcy,
- wybór kierownika budowy,
- wybór stolarki okiennej i drzwiowej,
- dobór wentylacji (zwykła grawitacyjna dla budynków standardowych, mechaniczna z rekuperacją dla budynków energooszczędnych i pasywnych),
- wybór ogrzewania (gaz, opał, elektryczne, pompa ciepła gruntowa czy pompa ciepła powietrzna),
- rodzaj ogrzewania (zwykłe grzejnikowe, podłogowe, na podczerwień),
- wybór materiałów wykończeniowych (tynki, podłogi, gres, terakota itp.),
- instalacje elektryczne czy dostosować instalacje pod budynek inteligentny,
- ogrodzenie działki,
- zagospodarowanie terenu wokół domu – często się o tym zapomina, a jest to dość kosztowny etap realizacji inwestycji,
- finansowanie inwestycji.
Jak zatem widać, lista rzeczy do rozważenia jest dość długa, jednak wzięcie pod rozwagę wszystkich punktów sprawi, że z placu budowy dość szybko przejdziemy do końcowego etapu, obejmującego zamieszkanie w nowym domu.
Trwały dom energooszczędny - to możliwe
Technologia IZODOM to dobry wybór, gdyż w odniesieniu do wskazanych punktów ma wiele zalet, czego niekiedy brakuje w przypadku pozostałych opcji. Technologie murowane takie jak beton komórkowy, silikaty czy ceramika wymagają dodatkowego ocieplenia, co sprawia, że konieczny będzie zakup dodatkowych materiałów, a to rzecz jasna rzutuje na koszty związane z budową.
Co więcej, wpływa też i na koszt robocizny, a to może wydłużać czas realizacji inwestycji. Należy też wiedzieć, że technologie tradycyjne (murowane) wymagają dodatkowej izolacji, przez co finalnie otrzymamy grubsze ściany aniżeli w przypadku technologii IZODOM.
Skutek? Tracimy na powierzchni użytkowej. Nie bez znaczenia będzie więc fakt, że decydując się na technologię IZODOM dla takiego samego projektu, inwestor zyskuje dodatkowe m2 powierzchni użytkowej. A te są na wagę złota.
Dom murowany – wady
Zasadniczy problem domów budowanych metodą tradycyjną to właśnie przedłużający się czas budowy. Powszechnie wiadomo, że murowany dom wymaga przerw technologicznych, co wymusza przestoje i wydłuża czas budowy, ważnym czynnikiem jest też pogoda i dopasowanie prowadzonych prac do panujących aktualnie warunków atmosferycznych.
Tymczasem nowoczesne technologie budowy jak np. budowa z gotowych klocków IZODOM, które powstają już w fabryce i trafiają prosto na budowę, może skrócić czas budowy nawet do kilku tygodni – bez znaczenia jest również pogoda.
Innym problemem, z jakim zetkniemy się stawiając dom murowany to bardzo duża liczba odpadów i śmieci. Jeśli zależy nam na dobru planety, wybierzmy opcje, które sprzyjają środowisku.
Warto wiedzieć, że istnieją w Polsce rozwiązania, w których nic nas nie ogranicza – w przypadku IZODOM zamawiamy konkretną liczbę elementów, jakich potrzebujemy, by wybudować dom, wszystko dzieje się dużo szybciej, gdyż nie ogranicza nas kapryśna pogoda, a dodatkowo – minimalizujemy ilość odpadów, jakie trafią na śmietnik.
Kolejnym mankamentem domów murowanych jest trudność poprowadzenia nowych instalacji. Jeżeli chcemy coś przesunąć lub zmienić musimy skuć murowane ściany, co wiąże się z wykonaniem bruzd. Problem ten znika w innych technologiach.
Dom murowany zakłada zwykle podział na czasochłonne etapy oraz obejmuje duże koszty inwestycyjne ze względu na różnorodność materiałów i działań do wykonania. Nowoczesne technologie zakładają dziś holistyczne i kompleksowe podejście do procesu, czyniąc go szybszym i łatwiejszym – mamy możliwość zastosowania różnych rozwiązań.
Z kolei, o czym także warto wspomnieć, technologie szkieletowe mają stosunkowo dobre parametry izolacyjne, to jednak konstrukcja takiego domu wykonana jest z drewna, a nie żelbetowa jak w przypadku technologii IZODOM.
Czy koszt inwestycji się zwróci?
Pamiętajmy, że za najtańsze we wzniesieniu uważa się domy wznoszone metodą gospodarczą. Innymi słowy, to sytuacja, w której choć część prac wykonujemy we własnym zakresie – a jest to możliwe w przypadku domów stawianych w różnych technologiach, również IZODOM.
Oczywiście, całkowity koszt budowy domu zależy od tego, w jaki sposób zostanie on wykończony – należy wiedzieć przy tym, że ceny robocizny, jakie weźmie wykonawca bywają różne w poszczególnych częściach kraju. Czy koszt inwestycji nam się zwróci? Z pewnością, jednak na oczekiwany zysk trzeba poczekać. Warto jednak to zrobić.
Zadbaj o dobrą izolację termiczną i buduj z klocków
Jeśli chodzi o późniejsze koszty eksploatacji budynku i ogrzewania, istnieje zasada, że im lepsze będą jego ściany w sensie izolacyjności, tym nasz budynek będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na energię.
Musimy też pamiętać o innych elementach, jeśli w grę wchodzi przemyślana konstrukcja domu, a mianowicie o odpowiednim doborze izolacji płyty fundamentowej (zamiast tradycyjnych fundamentów), izolacji dachu i doborze odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej.
W przypadku technologii szalunku traconego, czyli IZODOM, nie trzeba stosować klejów czy zapraw, aby elementy się ze sobą połączyły. Te działają jak klocki. Eliminuje to mostki termiczne, a co za tym idzie: ciepło zostaje w domu. Dzięki temu domy mogą być nawet o 60-70 % tańsze w utrzymaniu niż domy murowane, tradycyjne.
Jak to możliwe? Jeśli chcesz poznać szczegóły, zapraszamy do kontaktu z firmą IZODOM.
źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska
Komentarze