Przewodnik dla rozpoczynających budowę domu. Wybór projektu i ekipy budowlanej

Możemy zdecydować się na projekt domu z katalogu, bądź indywidualny. Większość inwestorów wybiera pierwszą - tańszą opcję. Należy pamiętać, że im prostsza bryła budynku, tym tańsza budowa i eksploatacja. W przypadku wyboru ekipy budowlanej, najlepiej zdecydować się na wykonawców z polecenia. Warto także rozważyć zatrudnienie wykonawcy generalnego, odpowiedzialnego za cały proces budowlany.

Przewodnik dla rozpoczynających budowę domu. Wybór projektu i ekipy budowlanej

Projekt domu na miarę

Oferta projektów gotowych jest ogromna, a ich ceny zaczynają się poniżej 2 tys. zł. Oczywiście budynek trzeba wpisać w działkę, uwzględniając wytyczne planu
zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Inwestorzy realizujący ten sam projekt często dzielą się cennymi doświadczeniami. Dom można też obejrzeć w naturze. Za projekt indywidualny renomowane pracownie liczą sobie 100-200 zł/m2 domu. Rozwiązanie to umożliwia jednak dopasowanie budynku idealnie do potrzeb inwestora i specyfiki posesji (wąskiego lub nieregularnego kształtu, znacznego spadku terenu itp.).

Większość domów budowanych w Polsce ma sto kilkadziesiąt m2 powierzchni. Im prostsza bryła budynku, tym tańsza budowa i eksploatacja (głównie ogrzewanie). Najlepiej zdecydować się na dom na planie kwadratu lub prostokąta, z dwuspadowym dachem, rezygnując z załamań, wykuszy i balkonów. Te ostatnie prowadzą do znacznych strat ciepła, gdyż płyta balkonu jest zwykle przedłużeniem płyty stropowej. Poza tym w domu otoczonym zielenią, wyposażonym w taras, balkon to raczej zbędny element. Istotne jest również usytuowanie budynku względem stron świata. Pomieszczenia, w których najwięcej czasu spędzamy w dzień, warto zaplanować od południa. Ta część domu będzie bowiem najbardziej nasłoneczniona, dzięki temu zapewnimy sobie dostęp do dużej ilości światła dziennego. Od północy najlepiej zaplanować garaż i spiżarnię.

Budowa domów parterowych jest łatwiejsza. Nie potrzeba solidnych stropów i schodów. Są wygodne w użytkowaniu - brak schodów ma szczególne znaczenie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wady takich budynków to stosunkowo duża powierzchnia podłogi na gruncie oraz większe fundamenty i znaczna powierzchnia dachu.

Na małych parcelach wznosi się domy piętrowe - zajmujące mniej miejsca. Wariantem pośrednim - i najpopularniejszym - są budynki z poddaszem użytkowym, choć zagospodarowanie ich górnej kondygnacji mogą utrudniać skosy. Zwróćmy więc uwagę na wysokość ścianki kolankowej - dobrze, by miała przynajmniej 80-110 cm. W budynkach piętrowych i z użytkowym poddaszem strefa dzienna (głośna) na ogół znajduje się na parterze, zaś nocna (cicha) na górze. Odchodzi się od budowy domów z podpiwniczeniem. Utworzenie izolacji przeciwwodnej podpiwniczenia jest kosztowne, a w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych - bardzo trudne do wykonania. Kotłownię, spiżarnię czy pomieszczenia gospodarcze planuje się teraz na parterze. Budowę piwnicy można rozważać, gdy działka jest bardzo mała lub wąska, lub gdy ukształtowanie terenu i tak zmusza nas do wykonania wysokiego fundamentu.

Sprawdzona ekipa budowlana

Mając opracowany projekt, przystępuje się do wyboru wykonawcy domu. Ten krok wymaga szczególnej rozwagi. Najlepiej zdecydować się na ekipę z polecenia, która dobrze wywiązała się ze swoich zadań. Większość inwestorów buduje dom systemem gospodarczym - samodzielnie angażując ekipy do poszczególnych prac. Wygodniejsze jest jednak zatrudnienie jednej firmy jako generalnego wykonawcy, odpowiedzialnego za cały proces budowy. To droższe rozwiązanie, ale znacznie wygodniejsze dla osób aktywnych zawodowo.

Budowa musi być nadzorowana przez kierownika budowy. Zdarza się jednak, że opiekuje się on kilkoma inwestycjami jednocześnie i dla żadnej z nich nie ma wystarczająco dużo czasu. Warto więc rozważyć zatrudnienie dodatkowo inspektora nadzoru inwestorskiego, który niezależnie od kierownika budowy będzie czuwał nad prawidłowym wykonywaniem prac.

opr.: Małgorzata Kolmus
zdjęcie: Braas

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE