Czy izolacja pionowa fundamentu jest zawsze potrzebna?

Izolacja pionowa fundamentów jest podstawową czynnością, którą wykonuje się podczas budowy domu. Jej brak może doprowadzić do poważnych szkód oraz generuje większe koszty związane z ogrzewaniem budynku.

Czy izolacja pionowa fundamentu jest zawsze potrzebna?

Na czym polega izolacja pionowa fundamentów?

Izolacja pionowa fundamentów to skuteczne zabezpieczenie ścian fundamentowych w miejscu, w którym stykają się z ziemią. Doskonale chroni przed wnikaniem wody w mury. Należy pamiętać o tym, że izolacja wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed usterkami mechanicznymi, aby skutecznie ochronić jej właściwości.

Najczęściej hydroizolacje wykonuje się na ścianie fundamentowej, którą następnie należy pokryć materiałem termoizolacyjnym. Do tego celu najlepiej zastosować materiał o jak najniższym poziomie nasiąkliwości i w tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa.

Można również zdecydować się na ocieplenie ściany w pierwszej kolejności, a dopiero później wykonanie hydroizolacji. Wykonując ten proces, należy pamiętać o odpowiedniej osłonie izolacji i do tego zadania najlepsza jest folia kubełkowa do fundamentów. Skutecznie będzie chronić izolację pionową fundamentów przed zniszczeniem mechanicznym, a także będzie pomocna w odprowadzaniu wody.

Kiedy należy wykonać izolację pionową?

Izolacja pionowa nie jest potrzebna wyłącznie, wtedy gdy fundament został wykonany z mało nasiąkliwego i odpornego na niskie temperatury materiału, czyli np. kamienia albo betonu. Jeśli jednak ściany i fundamenty składają się z cegły ceramicznej, betonowych bloków albo zasypowych pustaków, to wtedy hydroizolacja jest wymagana.

Taką izolację należy również przeprowadzić podczas budowy nieruchomości na terenach, gdzie występują wody gruntowe zawierające w składzie elementy, które mogą mieć znaczący wpływ na korozję betonu.

Gdzie sprawdza się izolacja przeciwwilgociowa?

Przeciwwilgociowa izolacja pionowa fundamentów doskonale sprawdza się w przypadku gleb nieprzepuszczalnych, czyli np. gliny oraz sytuacji, gdy poziom wody może być w wyższy niż najniższy punkt fundamentów. Wykonuje się ją wtedy z papy termozgrzewalnej i mas bitumicznych, które mają większą grubość niż izolacja lekkiego typu.

Do pionowej izolacji można również zastosować membranę polietylenową lub z PVC. Folia kubełkowa posłuży do zabezpieczenia zewnętrznej warstwy hydroizolacji.


źródło: Gutta

fot. otwierająca: Stahlton

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT