Czy ponowne izolowanie fundamentów jest konieczne?
W starym budownictwie izolacja fundamentów albo nie była wykonywana, albo została wykonana w sposób niespełniający obecnych norm.
Głównym powodem słabej jakości izolacji, był brak niezbędnych do jej wykonania materiałów o które - jeszcze kilkanaście lat temu - było naprawdę ciężko.
Zważywszy na to, część ludzi rezygnowała z jej wykonania.
Ocieplenie i izolacja fundamentów jest bardzo korzystnym rozwiązaniem ze względu na właściwości termiczne całego budynku.
Dobrze zaizolowany fundament jest chroniony przed wilgocią. Minimalizuje to rozwój grzybów i pleśni wewnątrz pomieszczeń i w piwnicach.
Jeżeli stare fundamenty posiadają izolacje, warto zastanowić się nad jej ponownym wykonaniem.
Zabezpieczenie starych fundamentów przed wilgocią
Jeżeli decydujemy się na wyburzenie starego domu i budowę nowego na starych fundamentach, nie tylko oszczędzamy na budowie, ale też zyskujemy łatwy dostęp do już gotowych fundamentów.
Dzięki temu o wiele prostsze staje się odkopanie fundamentów, osuszenie ich, a także wykonanie nowej izolacji i drenażu opaskowego.
W przypadku wykonywania izolacji fundamentów, na których aktualnie znajdują się ściany budynku, prace mogą być nieco utrudnione.
W takiej sytuacji musimy minimalizować ryzyko uszkodzenia ścian budynku. W związku z tym przed przystąpieniem do pracy warto wykonać ekspertyzę konstrukcyjną.
Odkrywanie fundamentów można przeprowadzić na dwa sposoby: odkopując je na głębokość około 1 metra od poziomu gruntu lub też do poziomu ław. Druga metoda wymaga więcej pracy, ale daje lepsze efekty.
Fundamenty odkopujemy odcinkami o długości około 1-2 metry. Nie należy odsłaniać całości fundamentów, ponieważ ryzykujemy ich osłabieniem.
Aby budynek był w pełni zabezpieczony przed wilgocią, konieczne jest wykonanie izolacji poziomej i pionowej.
Pozioma izolacja fundamentów
Poziomą izolacją nazywamy papę układaną na lepiku lub specjalną folię PVC, która powinna znajdować się między ławami a ścianami, jak również między ścianami murowanymi na fundamencie a fundamentem.
W przypadku starych domów zastosowanie hydroizolacji poziomej może być nieco utrudnione.
Jeżeli słaby dostęp uniemożliwia wykonanie prawidłowej izolacji poziomej, można zastosować metodę iniekcji krystalicznej.
Polega ona na nawierceniu w fundamencie otworów, przez które wprowadzamy do nich specjalną mieszankę wody, cementu portlandzkiego oraz aktywatora krzemianowego.
Taka mieszanka w trakcie wysychania krystalizuje i dokładnie wypełnia pory ściany i fundamentu, tworząc warstwę nieprzepuszczalną dla wody.
Jest to metoda łatwa i stosunkowo tania w wykonaniu. Często stosuje się ją także do osuszania ścian, np. w przypadku podniesienia lustra wód gruntowych lub powodzi.
Pionowa izolacja fundamentów
Izolacja pionowa zabezpiecza fundament i ściany przed bocznym wnikaniem wilgoci z gruntu.
Powinna sięgać ona od stóp fundamentowych do wysokości około 1 metra nad powierzchnię gruntu.
Izolacja ścian powinna być dostosowana do podłoża, na jakim znajduje się budynek i wysokości wód gruntowych.
Zazwyczaj wystarczy zabezpieczenie ścian i fundamentu specjalną folią lub papą termozgrzewalną, którą pokrywa się styropianem i uszczelniającą masą bitumiczną lub polimerową.
Masę możemy nanosić przy użyciu pędzla lub natryskowo, używając pistoletu tynkarskiego i kompresora.
Należy pamiętać, że izolację wykonuje się gdy ściany są całkowicie suche. Zaleca się, aby po odkopaniu fundamentu poczekać kilka dni, aż ściany dokładnie wyschną.
W tym czasie można również uzupełnić ewentualne ubytki w murze. W związku z tym prace izolacyjne zaplanujmy na okres letni.
źródło i zdjęcia: AGREKOM
Komentarze