Jaki pistolet do malowania i struktury jest najlepszy?

Wybieranie odpowiedniego pistoletu natryskowego nie należy do najprostszych zadań. Na co zatem należy zwrócić uwagę planując zakup? Jednym z kryteriów jest wielozadaniowość urządzenia - za pomocą jednego urządzenia możliwe będzie wykonanie natrysku tynku oraz malowanie. Poniżej przedstawiono resztę czynników decydujących o wysokiej jakości urządzenia.

Jaki pistolet do malowania i struktury jest najlepszy?

Jak działa pistolet natryskowy?

Nieważne czy mamy na myśli pistolet do struktury, czy też pistolet do malowania - zasada działania tych urządzeń jest bardzo podobna. Ma on za zadanie jak najlepsze pokrycie materiałem powierzchni.

W przypadku pistoletów do malowania natryskowego ważnym elementem jest również jak najlepsze rozbicie cząsteczek farby. To dzięki odpowiedniej dyspersji farba dokładnie pokrywa ścianę, nie powoduje zacieków, a wydajność samego urządzenia jest wyższa.

Jeżeli decydujemy się na pistolet do struktury np. baranka, nie możemy liczyć na mocne rozbicie masy tynkarskiej. Ze względu na specyfikę tynku, jakim jest baranek, musimy pamiętać, że nie jest możliwe rozbicie go. Tynk ten posiada w swoim składzie duże ziarna, które tworzą specyficzną strukturę na ścianę.

Dobrej jakości pistolet do baranka pozwala na równomierne rozłożenie ziaren na ścianie. Dzięki temu nie tworzą się nieestetyczne zgrubienia i całość wygląda bardzo dobrze.

Jak przygotować pistolet natryskowy do pracy?

Urządzenia przeznaczone do natrysku np. farby zazwyczaj wymagają rozcieńczenia materiału. Najczęściej do farby dodaje się około 10% wody. Nie wpływa to na proces malowania, ale pozwala na łatwiejszy natrysk materiału na ścianę.

Lekko rozcieńczona farba nie zmienia znacząco swoich właściwości. Mimo wszystko przed dodaniem do farby wody lepiej upewnić się, że producent dopuszcza taką możliwość.

W przypadku tynków elewacyjnych również mieszankę możemy rozcieńczać w miarę potrzeb. Do rozcieńczenia tynku strukturalnego wystarczy woda lub zwykły środek gruntujący. Konsystencja tynku powinna być lekko lejąca, ale nie może być zbyt wodnista.

Tynkowanie natryskowe na materiale wideo

Czy możliwy jest zakup pistoletu do malowania i tynkowania?

Wiele osób poszukuje urządzenia, które pozwoli na natrysk zarówno tynków strukturalnych typu baranek, jak i farb emulsyjnych. Nie jest to łatwe zadanie, ale urządzenia tego typu są już dostępne na rynku. Niestety nie należą one do tanich.

Większość użytkowników wybiera jednak tańsze rozwiązanie, jakim jest zakup urządzenia wyposażonego np. w 2 pistolety o różnym zastosowaniu.

Wykorzystanie jednego pistoletu zarówno do natrysku farby, jak i tynku strukturalnego, jest bardzo kłopotliwe ze względu na różne zadania, jakie musi spełnić każdy pistolet. Każdy typ materiału wymaga innego rodzaju rozproszenia, a także siły, z jaką jest wyrzucany.

Dodatkowo pistolety natryskowe przeznaczone do farb różnią się od tych tynkarskich wielkością i typami dysz, jakie można w nich zamontować. Oczywiście możliwy jest natrysk farby emulsyjnej z pistoletu tynkarskiego, ale będzie to bardziej „plucie” niż równomierne rozprowadzenie materiału.

Stosując pistolet tynkarski, możemy również nakładać gładzie gipsowe, obrzutkę tynkarską (szprycowanie), grunt kontakt, tynk gipsowy, zabezpieczenia ogniochronne, a nawet hydroizolację fundamentów. Tego typu pistolety znajdują się w standardowym wyposażeniu pneumatycznych agregatów tynkarskich.

Urządzenia te mogą również posiadać w zestawie pistolet malarski. Takie połączenie daje możliwość zarówno natrysku tynku strukturalnego, jak i malowania. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, ponieważ pozwala na szybką zmianę funkcjonalności urządzenia, a także ogranicza koszty, które generowałby zakup nowego agregatu. Stosując urządzenia typu „wiele w jednym” znacząco oszczędzamy miejsce, jakie normalnie zajmowałoby kilka urządzeń.

 

Czy warto jest kupić pistolet natryskowy?

Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu potencjalnych użytkowników urządzeń do natrysku farby lub tynku.

Jeżeli raz na kilka lat mamy do pomalowania mieszkanie, to z całą pewnością nie warto inwestować w zakup pistoletu natryskowego. Natomiast jeżeli prowadzimy firmę budowlaną lub wykonujemy prace remontowe częściej to zakup agregatu, może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Dobrze dobrane urządzenie stanowczo przyspieszy tempo wykonywanych prac, a także pozwoli na dużą oszczędność materiału.

Niskiej jakości pistolety mogą skutecznie uprzykrzać pracę lub okazać się po prostu jednorazowe. Jeżeli nasz budżet nie pozwala na zakup dobrej jakości pistoletów, pomyślmy nad wyposażeniem się w wysokiej klasy wałki malarskie. Co prawda nie zwiększą one naszej wydajności, ale na pewno praca nimi będzie znacznie przyjemniejsza niż w przypadku pistoletu niskiej klasy.

Pistolet natryskowy Agrekom AK-10 fot. Agrekom

źródło i zdjęcia: Agrekom

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT