Jak przygotować się do samodzielnego wykonania elewacji domu?

Wykonanie elewacji w budynku jednorodzinnym wiąże się z istotnymi kosztami, co jest dobrze znane większości osób, które już poniosły taki wydatek. Jednym ze sposobów na zmniejszenie całkowitych kosztów projektu może być samodzielne przeprowadzenie większości prac. Jak zatem można samodzielnie wykonać elewację domu?

Jak przygotować się do samodzielnego wykonania elewacji domu?

Do wykonania elewacji będą potrzebne następujące produkty:

  • W pierwszej kolejności: rusztowanie, tynk elewacyjny, agregat natryskowy, taśmy zabezpieczające, folia ochronna.
  • Opcjonalnie: klej do siatki, siatka zbrojeniowa, paca nierdzewna do kleju

Tynkowanie elewacji agregatem natryskowym

Nie ważne czy wykonujesz elewacje samodzielnie, czy pracujesz w kilkuosobowej ekipie, szybkość narzucenia tynku elewacyjnego często jest kluczowa dla estetycznego wyglądu ściany. Ręczne nakładanie tynku często kończy się powstawaniem zacieków.

Rozwiązaniem tego problemu jest natrysk agregatem. Podczas natrysku otrzymujemy gotową strukturę, która nie wymaga zacierania. Pneumatyczne agregaty natryskowe dostępne są już od 1890 zł (np. Agrekom) i pozwalają na znaczne przyspieszenie pracy.

Podział wykonania elewacji na etapy

Odpowiednie zaplanowanie prac, jakie chcemy wykonać, jest niezwykle ważne. Jeżeli budynek nie posiada jeszcze warstwy izolacyjnej np. styropianu lub wełny mineralnej, to konieczne będzie jej odpowiednie nałożenie.

Tynk elewacyjny nakładamy dopiero na uprzednio przygotowane ściany. Przed nakładaniem tynku ściany powinny być zabezpieczone specjalną siatką wzmacniającą i pokryte klejem do siatki. Całość powinna być sucha i bez uszkodzeń. Dopiero na odpowiednio przygotowane podłoże możemy nakładać warstwę tynku elewacyjnego.

Warto pamiętać, że elewacji budynku nie możemy wykonywać, kiedy akurat mamy wolną chwilę. Jest to pewien proces, który musi zostać wykonany w określonych warunkach. Warto więc sprawdzić prognozy pogody i upewnić się, że w czasie pracy nie zaskoczy nas np. deszcz.

Okresem odpowiednim do wykonywania elewacji jest późna wiosna, wczesne lato lub wczesna jesień. W tych okresach temperatury są optymalne i nie powodują zbyt szybkiego wysychania tynku, jednocześnie ryzyko niespodziewanych opadów deszczu jest niewielkie.

Planując kolejne etapy prac, skupmy się na nakładaniu tynku na duże powierzchnie w możliwie krótkim czasie. Tynk powinien zostać nałożony na daną ścianę w ciągu jednego dnia. W przeciwnym razie efekt estetyczny może nie być zadowalający.

Jak powinien wyglądać przykładowy podział na etapy prac?

  • Obliczenie potrzebnej ilości i zakup materiałów,
  • Zabezpieczenie okien, drzwi i innych powierzchni, na które nie chcemy nakładać tynku - ten etap jest niezwykle ważny i warto przeprowadzić go dokładnie,
  • Rozłożenie rusztowania, jeżeli jest konieczne,
  • Nakładanie tynku elewacyjnego (cała powierzchnia danej ściany w ciągu jednego dnia) - ten etap może zająć kilka dni.

Tynkowana ściana bez zacieków

Jeżeli nie mamy do dyspozycji profesjonalnej ekipy składającej się z kilku osób, może okazać się, że będziemy skazani na nieestetyczne zacieki i widoczne łączenia między warstwami tynku nakładanymi w różnych odstępach czasu. Widoczne zacieki powstają zazwyczaj, gdy na daną ścianę tynk jest nakładany np. w ciągu 2 dni.

Stara warstwa tynku, która już wyschła nie połączy się z nową warstwą i w związku z tym często powstają widoczne linie / zacieki na powierzchni ściany.

Możemy tego uniknąć poprzez szybkie nakładanie tynku na daną powierzchnię i pokrywanie całej ściany tynkiem w krótkim czasie. Jeżeli pracujemy samodzielnie lub w 2 osoby to dobrym pomysłem będzie zakup agregatu do tynków elewacyjnych (np. Agrekom).

Urządzenie znacznie przyspieszy pracę i zminimalizuje ryzyko powstawania widocznych zacieków.  Na zmniejszenie widoczności zacieków wpływ może mieć też ekspozycja na słońce. Prace warto rozpoczynać wcześnie rano, kiedy słońce nie nagrzewa nadmiernie ściany i nie powoduje zbyt szybkiego wysychania tynku.


Źródło i zdjęcia: Agrekom

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT