Strukturalne tynki elewacyjne nie są tematem prostym. Ogromny wybór tynków i struktur, jakie możemy uzyskać, przyprawia niektórych o zawrót głowy. Tynki elewacyjne różnią się między sobą składem i właściwościami.
Dodatkowym utrudnieniem podczas wyboru jest konkretne przeznaczenie danego tynku. Nie każdy tynk nadaje się na każdy materiał ocieplający. Warto o tym pamiętać podczas wyboru odpowiedniej mieszanki.
Tynk elewacyjny - ręcznie czy natryskowo?
Natryskowe nakładanie tynków elewacyjnych wypiera z rynku nakładanie ręczne. Nietrudno się temu dziwić. W końcu natrysk agregatem tynkarskim jest o wiele szybszy, zdrowszy dla naszego kręgosłupa i w dodatku pozwala zaoszczędzić sporą ilość materiału. Duża ilość plusów sprawia, że metoda ta w krótkim czasie zyskała popularność.
Tynki elewacyjne (strukturalne) ze względu na potrzebę stworzenia odpowiedniej i regularnej struktury, są produktem bardzo wymagającym podczas natrysku. Warstwa tynku elewacyjnego powinna być odpowiedniej grubości, bez tzw. kleksów (plam powstałych z punktowego natrysku zbyt dużej ilości materiału), a także bez widocznych łączeń i przejść pomiędzy warstwami nakładanymi w różnym czasie.
Agregaty tynkarskie, które pozwalają na natrysk tynków strukturalnych możemy podzielić na zasilane elektrycznie i pneumatycznie.
Do zasilanych elektrycznie agregatów tynkarskich zaliczyć możemy np. agregaty ślimakowe. Są to urządzenia, które pozwolą nam dodatkowo nakładać tynki renowacyjne, akustyczne, zaprawy ogniochronne, a także masy bitumiczne. Ich zastosowanie jest więc bardzo szerokie.
Niestety koszty dobrego jakościowo agregatu ślimakowego są niezwykle wysokie (wahają się w granicach 17 – 35 tys. zł).
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na fakt, że agregaty ślimakowe przeznaczone do natrysku elewacji, często mają ograniczenia w postaci maksymalnej wielkości ziarna jaka może być natryskiwania przy ich użyciu. Większa funkcjonalność znacząco zwiększa koszty zakupu urządzenia.
Równie dobrym rozwiązaniem jest zakup agregatu pneumatycznego. Urządzenia te - podobnie jak agregaty ślimakowe- pozwalają na natrysk tynków elewacyjnych, renowacyjnych, zapraw ogniochronnych, mas bitumicznych (hydroizolacji fundamentów), gruntowania, dodatkowo dają one również możliwość malowania emulsjami.
Ich cena jest o wiele niższa od agregatów ślimakowych. Mimo tego pozwalają one na natrysk tynków strukturalnych w sposób szybki i precyzyjny. W porównaniu do agregatów ślimakowych ich cena również nie jest wygórowana.
Dobrej jakości agregat tynkarski zasilany pneumatycznie możecie kupić już od 2500 – 3000 zł. Zestaw przeznaczone do użytku amatorskiego dostępne są już od 1890 zł netto.
Zakup dobrego agregatu tynkarskiego pozwala na szybki natrysk tynku elewacyjnego nawet na dużych powierzchniach. Jest to niewątpliwa zaleta tego typu urządzeń.
źródło i zdjęcia: Agrekom
Komentarze