Ile czasu trwa wiązanie betonu?

Wiązanie to twardnienie i utrata plastyczności zaprawy cementowej lub betonu. Proces ten odbywa się w szalunkach do formowania lub kształtowania. Wyjaśniamy, co dokładnie znaczy wiązanie zaprawy budowlanej i ile czasu trwa.

Ile czasu trwa wiązanie betonu?

Pierwsza faza twardnienia betonu nazywana jest twardnieniem wstępnym. To znaczy, że beton zaczął już wiązać, a na poziomie powierzchni traci elastyczność. Ten czas wstępnego twardnienia, w zależności od wilgotności, temperatury, wiatru itp. może wynosić około 10 godzin.

Jeśli chcesz poprawić jego urabialność, możesz dodać opóźniacze lub przyspieszacze wiązania.

Ile czasu trwa wiązanie zaprawy budowlanej?

Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa wiązanie zaprawy lub betonu, jest prosta: beton musi osiągnąć co najmniej 70% swojej wytrzymałości. Dlatego szacowany czas wynosi od 28 do 30 dni.

Aby kontrolować wiązanie, należy bardzo uważać na czynniki środowiskowe. Jeśli temperatura wynosi 0ºC lub mniej, proces wiązania zostanie zatrzymany, natomiast wzrost temperatury go skraca.

Prawidłowe mieszanie zaprawy budowlanej

Jak długo trwa wiązanie zaprawy lub betonu? Mieszanie ma również bezpośredni wpływ na ten ważny etap. Lepsze mieszanie ma bezpośredni wpływ na hydratację, ponieważ poprawia jednorodność i rozproszenie odczynników, a tym samym przyspiesza wiązanie.

Błędy w procesie wiązania zaprawy budowlanej:

  • Zbyt wysoka temperatura betonu na początku wiązania może doprowadzić do trwałej utraty wytrzymałości, do czego NIGDY nie powinniśmy dopuścić.
  • Duże wahania temperatury mogą spowodować pękanie betonu, co również nie jest zalecane.
  • Obecność mrozu zanim beton osiągnie odpowiednią wytrzymałość może spowodować trwałe obniżenie wytrzymałości.

Zanim zadamy sobie pytanie, jak długo trwa wiązanie zaprawy lub betonu, musimy zadać sobie pytanie, jaka będzie temperatura i jakie warunki pogodowe będą panować w kolejnych dniach zastosowania tego materiału.

Wibrowanie zaprawy betonowej

Ten etap ma również bezpośredni wpływ na wiązanie zaprawy lub betonu. Kiedy musimy wykonać grubą warstwę betonu, będziemy musieli skorzystać z pomocy wibratora, aby uniknąć powstawania pęcherzy powietrza w betonie.

Chodzi o to, żeby był on jednolicie masywny i żeby materiał dotarł do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Wibrator generuje silne wibracje, które poruszą materiał wewnętrznie i na zewnątrz, usuwając pęcherze powietrza i przygotowując materiał do rozpoczęcia procesu homogenicznego wiązania.


źródło i zdjęcia: RUBI Polska

fot. otwierająca: Pixels

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT